Filmové sekce 2018

Asijský pohled

Kurátorský výběr filmů kinematografií celého asijského kontinentu představuje každoročně zajímavé, překvapivé filmy, které uspěly na velkých světových festivalech, tvorbu výjimečných autorských režisérů, a také snímky žánrové a historické, reprezentující velké kinematografie Číny, Jižní Koreje, Japonska a Indie. Sekce je určená nejen milovníkům cizích kultur, ale i cestovatelům po mapě a kung-fu bojovníkům v zácviku.

Central Park

Distribuční předpremiéry, české premiéry, komedie, historická dramata, melodramata, road movie a herecké hvězdy v hlavních rolích. Jednoduše řečeno velké množství kvalitních snímků s diváckým potenciálem se nachází v sekci nazvané podle známého ústředního parku v New Yorku. Právě zde se potkávají lidé všech věkových kategorií, profesí, zájmů, rodiny s dětmi, sportovci i romantické duše. A také tato sekce je podobně otevřená všem divákům a zaujme jistě nejen pravidelné návštěvníky festivalu, ale i ty, kteří na Febiofest zavítají třeba úplně poprvé.

Culinary Cinema

Již popáté pro vás připravujeme mimořádný kulinářský a filmový zážitek Culinary Cinema – filmové projekce spojené s exkluzivními večeřemi. V rámci večera se v kině Cinestar Praha – Anděl promítají filmy s kulinářskou tématikou, na něž následně navazují tematické večeře v prostředí Restaurace Delight v přilehlém pražském hotelu Andel’s by Vienna House Prague. Návštěvníci tak během jednoho večera uvidí zajímavý film a po něm ochutnají menu inspirované daným snímkem v podání špičkového šéfkuchaře. Sekce letos představí dokumentární portrét o hvězdném španělském šéfkuchaři Konstruování Alberta, hrané drama plné vůní a chutí marocké kuchyně Tazzeka a kultovní klasiku v novém digitálním hávu Velká žranice.

Docs

Po úspěchu pilotního projektu před dvěma lety se jediná čistě dokumentární sekce festivalu rozšiřuje, a kromě nejlepších současných hudebních filmů představuje i dokumentární tvorbu zaměřenou také na filmová, umělecká a společenská témata diváckého charakteru. Diváci uvidí dokumenty přinášející nové a zajímavé pohledy z říše zvířat a lidí, z džunglí i nekonečných vesmírů, z uměleckých galerií, ale i ze sportovních hřišť.

Febiofest Junior

Generace

Sekce filmů pro děti a mládež představuje tituly, ze kterých si vyberou dospívající diváci, školní třídy i rodiny s dětmi. Snímky pro mládež se v posledních letech tematicky zabývají zejména vlivem a následky života na sociálních sítích, tím, jak je mladý člověk vnímán mezi svými kamarády, jaký obraz skrz tyto platformy o sobě vytváří, a jak nebezpečné může být ono „sdílení“.

Made in USA

Americký film není jen studiová velkovýroba a povrchní zábava, jejímž jediným cílem je zisk. Jsou to i desítky zajímavých menších produkcí, které dokazují neobyčejný tvůrčí potenciál. Sekce je věnovaná americkým nezávislým filmařům, kterým jde o autorskou výpověď, režii a autorský pohled na jejich dramatické či komediální postavy a fikční světy. V letošním žánrově pestrém výběru nabízíme pohled na druhou stranu hollywoodské mince, na které najdete místo komiksových hrdinů zachraňujících planetu nadpřirozenými schopnostmi hrdiny skutečného amerického života, kteří i přes svou znevýhodněnou pozici a nedostatky následují svoje sny, vášně a touhu po autenticitě, aby zachránili alespoň jeden jediný život. Ten svůj.

Masters

Nová díla již známých a uznávaných režisérů, kteří svojí předchozí tvorbou ovlivnili podobu současné kinematografie, ale ještě rozhodně neřekli své poslední slovo. Sekce věnovaná autorským filmařům i tvůrcům, kteří se nebojí žánrového filmu, vznikla v roce 2017 s příchodem nového uměleckého vedení festivalu.

Noční cirkus

Jsou zvířata, která v noci nechodí spát, která se naopak za soumraku budí a teprve tehdy vyrážejí za zábavou. A i pro ně má Febiofest svůdnou nabídku filmů. Krvavé zombie horory, postapokalyptická dramata, akční umění zlomených rukou nebo prostřelená ramena, ale i nekorektní humor. Žánrům, stylům a diagnózám se zde nekladou hranice. Budete se smát, budete se bát a za obojí vám bude možná trapně. Jedinou jistotou je, že výběr těchto filmů vždy vytvoří vzrušení a emoční napětí nočních diváků a udrží je v sedadlech kina bdělé.

Nová Evropa

Tradiční soutěžní sekce prvních snímků nastupujících filmařů ze zemí Evropy, která představuje myšlenkově a formálně ambiciózní a odvážná díla. Filmy, jež provokují, reflektují a přinášejí autorské pohledy na současnou Evropu, ve které žijeme, na vztahy, které prožíváme. Někdo se pro své úvahy a náměty vydává do cizích zemí, někdo do čistě hravé fantazie, někdo naopak dokumentárně sleduje své protějšky. Není pochyb, že každý z vybraných filmařů – i když teprve na začátku své kariéry – nabízí osobité a hodnotné dílo. Některé filmy již byly oceněny a objeveny jinými festivaly, některé na své první uznání teprve čekají.

Ozvěny Balkánu

Jedna z charakteristických sekcí Febiofestu je zaměřena na region, ve kterém se mísí typický absurdní humor, alkohol, hudba a tanec, ale i stále živé vzpomínky na události z válečného konfliktu, jenž zanechal v lidech dosud nezhojenou ránu.

Panorama

Průřezová přehlídka těch nejzajímavějších a nejčerstvějších snímků z celého světa. Snímků, jejichž režiséři nabízejí a prokazují nezpochybnitelnou formálně odvážnou a moderní zručnost, názorovou vyzrálost a nesporný talent. Filmy ze světových festivalů, filmy, které by neměly českým divákům uniknout, filmy které provokují a přinášejí nové pohledy.

Profil: Arnaud Desplechin

Profil: Daniela Kolářová

Profil: Kornél Mundruczó

Profil: Leos Carax

Queer Now

Nejstarší česká filmová sekce věnovaná LGBT tématice. Aktuální témata, pohledy, příběhy intimní i snímky věnované historickým milníkům. Jedna z nejhojněji navštěvovaných sekcí festivalu.

Světla severu

Filmy ze severských zemí k Febiofestu nerozlučně patří a mají u nás hodně příznivců, a to nejen kvůli svému specifickému humoru či temným thrillerům. Sekce věnovaná tomu nejlepšímu, co za poslední rok vzniklo v kinematografii Švédska, Norska, Dánska, Islandu a Finska. Filmová světla severu září jasněji než kdy dříve i díky různorodosti žánrů.

Newsletter