Porota a ceny

Hlavní soutěž – porota

Hlavní soutěž se věnuje zejména mladým tvůrcům, představuje debuty a druhé filmy talentovaných filmařů, z nichž mnohé už byly s úspěchem uvedeny na významných mezinárodních festivalech. Vítěze v Hlavní soutěži vybírá tříčlenná odborná porota. Například při loňském 28. ročníku v porotě zasedli slovenský filmař Ivan Ostrochovský, Jiří Mádl, známý český herec, režisér a scenárista, a Mahnaz Mohammadi, íránská režisérka a aktivistka za práva žen.

Vítězný film získá finanční odměnu ve výši 5 000 eur.

Soutěž komedií – divácká porota

Mezinárodní soutěž komedií přináší výjimečné, stylově velmi odlišné snímky z celého světa. Společným jmenovatelem je touha reflektovat realitu s humorem a proměnit svět k lepšímu prostřednictvím smíchu. O vítězi rozhoduje divácká porota složená z 33 filmových fanoušků, které z přihlášených adeptů vybírá čestný prezident festivalu Fero Fenič. Jejím členem se může stát kterýkoliv filmový fanoušek starší 15 let.

Předsedou divácké poroty bývá známá osobnost, letos to bude Michal Suchánek. V předcházejících ročnících se této čestné role zhostili například Michael Kocáb, Dana Morávková, Jan Saudek, Marta Kubišová, Jan Kaplický, Věra Čáslavská, Dagmar Havlová, Juraj Herz, David Černý, Miroslav Ondříček či Theodor Pištěk. Vítězný film získá finanční odměnu ve výši 3 000 eur.

Amnesty InternAtional Febiofest Award - porota

Ve spolupráci s českou pobočkou Amnesty International festival letos už poosmé udělí Amnesty International Febiofest Award. O zisk cenné trofeje se v soutěži budou ucházet filmy vybrané napříč všemi sekcemi, které se týkají tematiky svobody, lidských práv, svobodného vyjadřování a boje za důstojný život. V roce 2021, kdy Amnesty International slavila 60. výročí založení a 30 let působení v České republice, vítězný film vybírala violoncellistka Terezie Vodička Kovalová, filmový režisér Vít Klusák a Jiří Bejček, vedoucí oddělení lidskoprávního vzdělávání Amnesty ČR.