Porota a ceny

Soutěž komedií – divácká porota

Porota složená z 33 filmových fanoušků, které z přihlášených adeptů vybírá čestný prezident festivalu Fero Fenič, v čele s čestným předsedou Michaelem Kocábem. V minulosti se role čestného předsedy ujali například Dana Morávková, Jan Saudek, Marta Kubišová, Jan Kaplický, Věra Čáslavská, Dagmar Havlová, Juraj Herz, David Černý, Miroslav Ondříček, Theodor Pištěk a další.

Vybraní porotci se zavazují účastnit se setkání poroty v týdnu před festivalem a ve dnech festivalu navštívit určených 6 soutěžních filmů, které bodově ohodnotí. Vítězný film získá finanční odměnu ve výši  3 000 eur. Cenu vítězi předá předseda poroty na slavnostním zakončení festivalu.

Porotcem se může stát kdokoliv ve věku od 15 let s jakýmkoliv vzděláním, profesí či zájmy. Porotci získají festivalovou akreditaci Jury, pozvánku na slavnostní zakončení festivalu a možnost poznat zákulisí filmového festivalu. K roli porotce se nevztahuje nárok na ubytování, cestovné či ušlou mzdu nebo jiný honorář.


Hlavní soutěž – porota

výherce v Hlavní soutěži vybírá tříčlenná odborná porota.

Slovenský filmař Ivan Ostrochovský loni první ročník soutěže posuzované filmaři vyhrál, a to se svým vizuálně podmanivým dramatem Služebníci (2020). Na letošním MFFP – Febiofest nejen znovu uvede svůj vítězný film, ale především se podívá na sedmičku novinek zahraničních kolegů.

Spolu s Ivanem Ostrochovským o vítězi rozhodne také Jiří Mádl, známý český herec a režisér, který filmy Pojedeme k moři (2014) a Na střeše (2019) prokázal i své režisérské a scenáristické kvality.

Česko-slovenské duo doplní Mahnaz Mohammadi. Íránská režisérka a aktivistka za práva žen natočila svůj první film o ženách bez domova, které žijí v útulku. Snímek Syn-Matka (2019) získal několik cen na mezinárodních festivalech. Velkou pozornost vzbudil také její dokument Traveloque, po jehož premiéře nesměla Mahnaz Mohammadi opustit zemi. Za svůj protirežimní aktivismus byla několikrát vězněna.

Vítězný film získá finanční odměnu ve výši  5 000 eur.

Amnesty InternAtional Febiofest Award - porota

Vítězný film vybere porota: violoncellistka Terezie Vodička Kovalová, filmový režisér Vít Klusák a Jiří Bejček, vedoucí oddělení lidskoprávního vzdělávání Amnesty ČR.

Vít Klusák

Filmový režisér a producent. Spolu s Filipem Remundou v roce 2003 založil filmovou společnost Hypermarket Film, která se zaměřuje na produkci autorských dokumentárních filmů. Ve svých filmech se systematicky vrací k třecím plochám mezi tvorbou a společností. S Filipem Remundou natočil dokumentární komedii Český sen (2004), film byl oceněn na mnoha festivalech doma i v zahraničí, odvysílalo jej 24 televizních stanic z celého světa. Film o americkém radaru v Čechách Český mír (2010) měl světovou premiéru na festivalu Michaela Moora v Traverse City. Celovečerní dokumentární groteska Vše pro dobro světa a Nošovic (2010) získala v roce 2011 Cenu filmových kritiků a teoretiků za nejlepší dokumentární film. Rozruch způsobil kritický portrét oligarchy Andreje Babiše - Matrix AB (2015). Za film V síti má Českého lva 2020 pro Nejlepší dokumentární film.

Terezie Vodička Kovalová

Hudební pedagožka, zpěvačka, modelka, a především výtečná violoncellistka, která koncertuje po celém světě. Terezii se úspěšně daří překračovat hranice hudebních stylů a žánrů – od klasiky přes alternativu, indie pop a rock až k hip hopu. Podílela se na více než padesátce hudebních alb, vystupuje například se zpěvačkou Vladivojnou La Chia, Lenny, Pauliem Garandem, Vladimírem Mišíkem, Borisem Carloffem nebo multiinstrumentálním projektem Vivaldianno. S Adamem Vopičkou tvoří kapelu Calm Season. V současné době připravuje své první sólové album.


Festivalové tričko - ...
Kupte si
Festivalové tričko - ...