29. MFF Praha – Febiofest: Pátý den

3. 5. 2022, 07:00
MFF Praha - Febiofest

Program pátého dne letošního MFF Praha – Febiofest ozdobily hned dvě slavnostní uvedení. Červený koberec Febiofestu patřil nejprve tvůrcům nového českého filmu Kdyby radši hořelo (premiéru měl na Berlinale) v čele s režisérem Adamem Kolomanem Rybanským, kterého doprovázeli mimo jiné herci Anna Polívková a Vladimír Škultéty. Následně si sváteční okamžiky vychutnala delegace k minisérii Jitřní záře režiséra Dana Wlodarczyka, inspirované skutečnými událostmi. Projekci si nenechali ujít například herci Petra Bučková, Jan Plouhar, Veronika Žilková, Pavel Zedníček a ministr kultury Martin Baxa.

V Edison Filmhub byl uveden další z filmů holandského filmaře Alexe van Warmerdama Schneider vs. Bax a po něm následovala debata Ryana Keatinga a Lukáše Bejčka.

Projekce za přítomnosti některého z tvůrců, navíc zakončená diskusí s diváky, se odehrála také v dalších sálech Cinema City Slovanský dům. Režisér a letošní porotce Olmo Omerzu uvedl v rámci sekce Speciální uvedení: Porota svůj Atlas ptáků. Hannes Þór Halldórsson, brankář islandské fotbalové reprezentace, představil svůj celovečerní debut Policejní tajemství, který měl premiéru v soutěži prestižního festivalu v Locarnu. Dalšího z kandidátů na vítězství v Soutěži komedií, ukrajinský film Jak utéct hrobníkovi z lopaty, uvedl jeho producent Maksim Leshchanka. A do třetice rovněž soutěžní film (tentokrát přímo z Hlavní soutěže) Vera sní o moři doprovodila debutující kosovská režisérka Kaltrina Krasniqi.

Kampus Hybernská, centrum kultury, inovací, vědy a vzdělávání, patřil Industry Day 2022. Na programu byly tři semináře: Planeta – před kamerou a za kamerou, Works In Progress – Focus on UKRAINE a závěrečná prezentace 8 studentů nebo čerstvých absolventů FAMU Scriptwriters Meet the Industry aneb Chybí vám scenárista? Seznamte se s vycházejícími talenty.

Ve spolupráci s českou pobočkou Amnesty International festival letos už poosmé udělí Amnesty International Febiofest Award. O zisk cenné trofeje se ucházejí filmy vybrané napříč všemi sekcemi, které se týkají tematiky svobody, lidských práv, svobodného vyjadřování a boje za důstojný život. Letošní ambasadorkou sekce Amnesty International je známá novinářka, reportérka a moderátorka Nora Fridrichová. O vítězi rozhodovala porota Amnesty International Febiofest Award při dnešním setkání.

Vyberte si z programu


Newsletter