Policejní komedie od islandského brankáře

2. 5. 2022, 23:30
MFF Praha - Febiofest

Svůj první celovečerní film Policejní tajemství přivezl na MFF Praha – Febiofest osobně jeho režisér Hannes Þór Halldórsson. V Česku už byl – když chytal proti české reprezentaci. Hannes se totiž až do nedávna živil hlavně jako fotbalový brankář a dotáhl to až do islandského národního týmu. „Když vyprávím svůj životní příběh v hospodě, trvá mi to tak dvě až tři hodiny,“ smál se islandský host na debatě s diváky.

Halldórsson se během své sportovní kariéry mohl soustředit jen na natáčení reklam, které nezabere moc času. Svůj celovečerní debut přesto nakonec natočil na přelomu let 2020 a 2021, kdy ještě hrál. „Snažili jsme se tehdy o postup na mistrovství světa a o ligový titul, tak to bylo náročné období,“ vzpomíná. Na příležitost pustit se do pořádné filmování ale čekal dlouho a jeho fotbalová kariéra ho naučila, že je možné snít o velkých věcech. „Začínal jsem v čtvrté islandské divizi a dostal jsem se až na mistrovství světa, kde jsem chytil penaltu Messimu,“ rekapituluje brankář, mezi jehož idoly patří i Petr Čech.

Jeho očekávání překonal i ohlas Policejního tajemství. Komediální poctu akčním filmům 80. a 90. let, na kterých vyrostl, zamýšlel hlavně pro islandské publikum. Nakonec měla premiéru v Locarnu a sbírá dobré ohlasy všude po světě, na Febiofestu patří do Soutěže komedií. „V Reykjavíku policejní akční film můžete natočit jen jako komedii, nemáme tu superpadouchy nebo čínskou čtvrt, policisté ani nenosí pistole. Taky mi přišlo vtipné dovést dál to erotické jiskření mezi detektivy, které se ve všech těch filmech vyskytuje. Ale není to ale jen o zábavě. Hlavní hrdina bojuje proti vlastním předsudkům, což otvírá zajímavou diskusi, “ popsal režisér.

Vyberte si z programu


Newsletter