Strickland točí víc perverzní než strašidelné příběhy

29. 3. 2019, 16:47
Febiofest 2019

Proč se lidi rádi bojí? „Sám tomu nerozumím,“ nedokázal odpovědět režisér Peter Strickland, tak aspoň diváky povídkového snímku Průvodce zlem upozornil, že on do něj natočil víc perverzní než strašidelný příběh. A vysvětlil, proč se odehrává v Maďarsku. „S přestávkami tam žiju, uvidíme, co bude po brexitu. Producent mě požádal, abych si vybral jednu maďarskou lidovou pohádku a zpracoval ji.“

Od úspěchu svého druhého filmu Berberian Sound Studio se jméno britského filmaře spojuje s hororovým žánrem. „Mě ale víc než strach zajímá třeba zvuk, jak disonantní hudba působí jinak, když ji dáte do kontextu exploatace a fantasy, jak spouští naši imaginaci. Někteří diváci si i stěžovali, že jsem je v Berberian Sound Studiu vystrašil málo,“ vysvětloval Strickland. Diváky na Febiofestu i tak zajímalo, jaký horor viděl jako první („Přichází Satan, když mi bylo asi deset. Dodnes si pamatuju scénu se zírajícím psem za doprovodu elektronické hudby“). Nebo jaké horory má rád dnes („Víc se dívám na italské snímky ze 70. a 80. let než na moderní horory.“)

Kromě Průvodce zlem se v těchto dnech Strickland věnuje i propagaci svého nového filmu Takové krásné šaty, který letos uvidíme také v českých kinech. „V mé hlavě to je snímek o obchodním domě a nakupování. V Británii jsme posedlí slevami, lidi na ně stojí frontu celou noc. Chtěl jsem tento svět prozkoumat,“ naznačil obsah své novinky režisér.

Vyberte si z programu


Newsletter