Tipy z programu MFF Praha – Febiofest 2022: Zaměřeno na ženy

28. 4. 2022, 14:00
MFF Praha - Febiofest

Truhlářky – duet za sen

Íránský dokument sleduje dvě truhlářky-samoukyně, jedny z prvních v Íránu. Leila Avakh a Sedigheh Momennia se navzdory všem překážkám vydaly na netradiční cestu za splněním snu o vlastní truhlářské dílně. Snímek Truhlářky – duet za sen vyhrál ceny na Římském festivalu nezávislého filmu a na kalkatském festivalu CICFF.

Vera sní o moři

Vera vede spořádaný život jako manželka renomovaného soudce, matka a starostlivá babička. Její poklidný život rozvrátí manželova sebevražda, následovaná hrozivým průvodem mužů, kteří tvrdí, že mají právo na jejich vesnický dům, a hrozí prozrazením rodinných tajemství. Strach donutí Veru vzít osud rodiny do vlastních rukou. Režijní debut Kaltriny Krasniqi měl premiéru v benátské sekci Orizzonti a získal cenu pro nejlepší debut na festivalu v Göteborgu. Febiofest uvádí film Vera sní o moři v Hlavní soutěži za osobní účasti režisérky Katriny Krasniqi.

Čára

Po další z násilných hádek skončí matka, bývalá pianistka, která nikdy úplně nedospěla, v nemocnici a její nejstarší a nejvznětlivější dcera Margaret u soudce, který jí nařídí nepřibližovat se k rodinnému obydlí na méně než 100 metrů. Nejmladší dcera, která celou situaci nese nejhůře, na ulici přesně 100 metrů od domu nakreslí čáru, u níž svou sestru pravidelně potkává. Dokáže se rodina plná vášnivých žen včas zklidnit a začít se mít opět ráda? Drama Čára soutěžilo na letošním Berlinale. Projekce na Febiofestu se zúčastní představitelka hlavní role Stephanie Blanchoud.

Svět plný barev

Mladá Clarice Cliff pracuje v keramické továrně a hodlá tam prosazovat své názory, přestože i ve 20. letech 20. století má většina Anglie o postavení žen viktoriánské představy. Feministické drama vychází ze skutečného osudu. Na Febiofest film doprovodí producentka Thembisa Cochrane a Georgie Paget.


Svět plný barev

Svět plný barev

Vyberte si z programu


Newsletter