Tipy z programu MFF Praha – Febiofest 2022: Filmy pro náročného diváka

28. 4. 2022, 10:00
MFF Praha - Febiofest

Nosoroh

V průmyslovém městečku na Ukrajině 90. let žije mladík přezdívaný Nosoroh. Dřív byl agresivním delikventem, nyní se stal násilným zločincem. V postsovětské společnosti rychle stoupá v místním zločineckém gangu, jeho cesta se však neobejde bez krutých ztrát. Dokáže se vykoupit, než bude pozdě? Nosoroh měl premiéru v Benátkách v sekci Orizzonti a vyhrál dvě ceny na festivalu ve Stockholmu. Nový film ukrajinského režiséra a aktivisty Oleha Sentsova má na Febiofestu českou premiéru.


Slepý muž, který neviděl Titanic

Slepý vozíčkář Jaakko prožívá každý den úplně stejně – mobil jej upozorní na nutnost vzít si léky, pak poslouchá své oblíbené filmy, telefonuje s příbuznými, ale hlavně s dívkou jménem Sirpa, s níž si rozumí nejvíce. Než určitá událost v jejich vztahu způsobí, že se Jaakko rozhodne na vlastní pěst podniknout mnohahodinovou cestu, aby se mohl se Sirpou konečně fyzicky setkat. Audiovizuálně uhrančivé drama s komediálními prvky vzbudilo pozornost hned při loňském premiérovém uvedení v sekci Orizzonti na festivalu v Benátkách, odkud si odvezlo Cenu diváků.

Kanibalové

Výrazný debut inspiroval odpozorovaný emotivní rozhovor dvou mužů středního věku. Jeho protagonisté se pokoušejí prolomit nejstarší tabu lidstva – kanibalismus. V odlehlém údolí pomalu ukrajovaném rozmachem průmyslových měst se oba snaží vyrovnat s rozhodnutím, které už učinili a které je žene k radikálním koncům. Film o hluboké propasti lidské mysli, v němž se momenty vyšinuté komedie volně prolínají do westernu a existenciálního dramatu, získal cenu za nejlepší debut na MFF v Tallinnu. Febiofest uvádí film Kanibalové v Hlavní soutěži za osobní účasti režiséra Francesca Sossaiho.

Velká svoboda

Hans Hoffmann nemá od života v poválečném Západním Německu velká očekávání. Jak by také mohl, když ho represivní režim jako gaye považuje za zločince, a opakovaně ho proto vězní. Moci někoho milovat je ale právo, kterého se Hans nehodlá vzdát. Subtilní romantické drama získalo Cenu poroty v sekci Un Certain Regard v Cannes. Tento rakouský kandidát na Oscara, jenž se dostal až do širší oscarové nominace, získal i Evropské filmové ceny za kameru a hudbu a nominaci na EFA za herecký výkon Franze Rogowského.

Poslední představení

Když se devítiletý Samay zamiluje do filmové projekce, neuplyne den, který by nestrávil v promítací kabině. Potíž je v tom, že namísto imaginárního cestování s indickými hrdiny by měl pomáhat své rodině žijící na venkově. Dokáže Samay svou vášeň vysvětlit rodičům, aby mohl jít za svým snem? Poslední představení získalo druhé místo v Ceně diváků na newyorské Tribece a vyhrálo festival ve Valladolidu.Vyberte si z programu


Newsletter