Teenage seriál s queer love story

4. 5. 2022, 18:00
MFF Praha - Febiofest

Možnost vychutnat si první webseriál České televize TBH na plátně měli návštěvníci 29. MFF Praha – Febiofest. Po projekci navíc následovala diskuse s autorkou a režisérkou projektu Luciou Kajánkovou a třemi z herců, Tomášem Daleckým, Vojtěchem Franců a Kanwarem Šulcem.

Seriál z jedné brněnské střední školy se už kromě Brna či Prahy ukázal i publiku na festivalech v Estonsku a ve Francii. „Hned jak TBH vyšlo na iVysílání, kamarádi mi říkali, že to nebylo zas tak trapný, takže se jim to líbilo,“ vyprávěl rodilý Brňák Dalecký. „Já jsem s kolegy z divadla hodně diskutoval o tom, jestli tam je mluva mladých autentická,“ sdílel reakce svého okolí Kanwar Šulc. Podle Lucii Kajánkové ale neexistuje unifikovaná středoškolská zkušenost ani mluva. „To by bylo zjednodušující pro celou tu generaci,“ podotkla.

Ona sama si nejvíc cení reakcí od samotných dospívajících. „Jsem ráda, že k nim promlouvá téma outsiderství nebo queer love story a je pro ně důležité, že o tom nějaký seriál pojednává,“ uvedla. Na otázku z publika, proč je jeden z hlavních hrdinů queer, pak odpověděla: „Proč ne? Všechny postavy jsme si objevovali a vzniklo to organicky. Debatovali jsme i o tom, jestli se stále tolik řeší coming out, ale bohužel se ukázalo, že ano.“

Na závěr všichni prozradili, jaké filmy a pořady v pubertě milovali oni. „Já koukal na Simpsonovi, Futuramu a Tučňáky z Madagaskaru,“ svěřil se Tomáš Dalecký. „Já si od třinácti do šestnácti každé léto pouštěl Past na rodiče s Lindsay Lohan,“ přidal Kanwar Šulc. Lucia Kajánková zase všem doporučila Sametovou extázi od Todda Haynese.


TBH: Kanwar Šulc, Vojta Franců, Tomáš Dalecký

TBH: Kanwar Šulc, Vojta Franců, Tomáš Dalecký


Vyberte si z programu


Newsletter