Producentky z Londýna představily Svět plný barev

30. 4. 2022, 12:33
MFF Praha - Febiofest

Zakladatelky londýnské produkční společnosti Caspian Films Thembisa Cochrane a Georgina Paget chtějí vyprávět o ženských hrdinkách a právě jeden takový příběh přivezly na MFF Praha – Febiofest. Jmenuje se Svět plný barev a připomíná osobnost a dílo průkopnické keramičky Clarice Cliff, která na přelomu 20. a 30. let 20. století zmodernizovala britské užité umění.

Znala jsem práci Clarice Cliff, ale ne její život – o umělkyních-ženách, zvlášť pokud pocházely z dělnického prostředí, se totiž moc nepíše, a je těžké najít informace o nich nebo jejich fotografie,“ postěžovala si Georgina Paget na debatě po filmu. I proto jsou podle producentek ve filmu pravdivé události spojené s její prací, zato při vyobrazení jejího soukromého života si museli tvůrci domýšlet.

Keramika od Clarice Cliff, kterou ve filmu ztvárnila hvězda seriálu Bridgetonovi Phoebe Dynevor, v 70. letech zažila renesanci zájmu a nyní její kousky stojí v dražbě i desetitisíce liber. „Clarice byla velmi inovativní. Když se půjdete podívat do oddělení keramiky v muzeu Viktorie a Alberta v Londýně, nepřehlédnete, jak mezi ostatními tmavými kousky najednou její dílo vybuchne barvou. Nápady nasávala odevšad, inspirovala se ve Francii i u jiných umělců,“ přiblížila Thembisa Cochrane.

Další příležitost poznat příběh Clarice Cliff máte na MFF Praha – Febiofest 30. 4. od 21 h.

Vyberte si z programu


Newsletter