Premiéra Nosoroha k poctě Oleha Sencova

28. 4. 2022, 22:30
MFF Praha - Febiofest

Kromě Karla Rodena získal na zahájení 29. MFF Praha – Febiofest cenu Kristián také ukrajinský režisér Oleh Sencov.

Osobně si ji však nemohl převzít, protože nyní bojuje na Donbasu. Divákům v Praze mohl poslat jen videovzkaz, v němž mj. poděkoval českému národu za podporu Ukrajinců. Sošku za něj převzal ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis.

Oleh Sencov je nejen skvělý režisér, ale i statečný voják, který brání před ruskou agresí nejen Ukrajinu, ale i celou Evropu,“ uvedl velvyslanec o pár chvil později před projekcí filmařovy novinky Nosoroh. „Asi víte, že v roce 2014 byl Oleh Sencov po okupaci Krymu zajat Rusy a strávil pět let v Putinově vězení. Na svobodu se dostal jen díky výměně vězňů mezi Ukrajinou a Ruskem. Tento film natočil právě potom, co se dostal ven, a předtím, než musel jít bojovat. Je to tedy výsledek tvůrčího procesu, který prožil během vězení, a za který dostal cenu na benátském festivalu,“ dodal Perebyjnis.

Českou premiéru Nosoroha doprovodil i Jan Macola z distribuční společnost Pilot Films, která snímek ve stejný den uvedla také do kin. Na MFF Praha – Febiofest promítáme celou dosavadní Sencovovu celovečerní filmografii.


Vyberte si z programu


Newsletter