Dvě Finky probraly dospívání v Holčičím filmu

2. 5. 2022, 13:00
MFF Praha - Febiofest

Zatímco Holčičí film vyhrával cenu na festivalu v Miami, na MFF Praha – Febiofest uváděly tento energický pohled do života tří dospívajících Finek jeho režisérka Alli Haapasalo a herečka Eleonoora Kauhanen.

Už synopse mě nadchla. Pohled na dospívající dívky byl v tomhle příběhu tak svěží,“ zavzpomínala režisérka. „Během vzniku filmu jsem ale cítila hlavně strach. Náš příběh je dost jednoduchý, sleduje v podstatě obyčejné holky, bála jsem se, že lidi řeknou: O čem to je? Aby film fungoval, diváci se musí do hlavních hrdinech vcítit,“ uvedla Alli Haapasalo. O tom, že se to povedlo, svědčí např. Cena diváků z amerického festivalu Sundance.

I Eleonooře Kauhanen se na Holčičím filmu líbí jeho přirozenost. „Ty holky tam jsou samy sebou, nikdo jim neříká, jak se mají chovat. Moje postava mohla mít viditelné akné, což jsem ve filmu na hlavní hrdince ještě neviděla. A taky je tam v pořádku, že někdo ještě neví, kdo je a pořád se hledá,“ chválila si herečka. Režisérka vykreslení světa dospívajících podpořila i vizuální stránkou: „Nechtěla jsem natočit nostalgický film nebo dospělý pohled na teenagery. Chtěla jsme být na úrovni hrdinek a zachytit bublinu, v níž žijí. Klíčová slova našeho pojetí tak byla náhlost a pohyb.

Na diskuse po projekci filmařky z Finska s diváky probraly i hudbu, natáčení intimních scén nebo méně obvyklý formát obrazu 4:3. „S tím přišel náš kameraman. Bál se mi to navrhnout osobně, tak mi radši napsal zprávu. Nejdřív jsem si říkala, že je šílenec, ale už asi o sekundu později mi došlo, že to je šíleně dobrý nápad,“ smála se režisérka.

Vyberte si z programu


Newsletter