29. MFF Praha – Febiofest: šestý den

4. 5. 2022, 07:00
MFF Praha - Febiofest

Letošní Febiofest spěje do finále ve velkém stylu

Červený koberec v předsálí Cinema City Slovanský dům patřil Michaelu Kocábovi (vloni zasedl v čele poroty Soutěže komedií) a dalším členům Pražského výběru. Dokumentární sekce Docs totiž v premiéře uvedla filmový záznam velkolepého narozeninového koncertu legendární kapely Pražský výběr: Symphony Bizarre, který se odehrál v roce 2016 v pražské O2 areně.

Slavnostní premiéru za účasti delegace tvůrců (producent Jiří Konečný, producentka Katarina Tomková, scenárista Ivan Ostrochovský, kameraman Havel Parkán) měl na Febiofestu také film 107 matek slovenského režiséra Petera Kerekese. Vnímavý a neotřelý pohled na mateřství využívá skutečné osoby i herečky a rozmazává hranice mezi dokumentem a fikcí. Snímek získal cenu za scénář v benátské soutěži Orizzonti, cenu za režii v Chicagu a promítal se i na MFF San Sebastián.

Režisérka Lucia Kajánková, herci Tomáš Dalecký, Vojtěch Franců a Kanwar Šulc si nenechali ujít uvedení prvního webseriálu ČT s názvem TBH ve festivalových sekcích TV Now a Queer Now. TBH má cenu pro nejlepší webseriál z festivalu Serial Killer, byl prezentován v rámci TV Beats Forum na MFF v Tallinnu a soutěžil na Series Mania v Lille.

Exkluzivní večer Culinary Cinema propojil aktuální kinematografickou tvorbu s jedinečným kulinářským zážitkem. Na projekci dokumentu Lovci lanýžů o sběru a kultuře vzácných bílých lanýžů v Cinema City Slovanský dům navázala tematická večeře v Restauraci Obecní dům. Autorem delikátního čtyřchodového menu, kterému samozřejmě dominovali lanýži, byl Marek Fichtner, šéfkuchař oblíbené pražské restaurace Červený jelen. Filmově-kulinárním večerem provedla již tradičně Jolana Voldánová.

Na projekci celovečerního debutu ukrajinského režiséra Oleksie Taranenka Jak utéct hrobníkovi z lopaty do kina Ponrepo zavítal producent Maksim Leshchanka.

Vyberte si z programu


Newsletter