Tragikomedie o rakovině byla pro irskou režisérku katarzní

19. 9. 2021, 11:00
MFF Praha - Febiofest

„Tohle téma si vybralo mě,” uvedla během debaty po filmu Smysl života irská režisérka Ruth Meehan na otázku, proč si pro svůj celovečerní debut vybrala příběh ženy s rakovinou prsu.

Moje sestra i nejlepší kamarádka na tu nemoc zemřely, film je jim věnovaný. Já si pak jela odpočinout do Indie a na letišti jsem si koupila knihu Anne Gildey, stand-up komičky, v níž popisuje své zkušenosti s rakovinou prsu. Dokázala o tom psát s humorem, který mi připadal osvěžující, navíc šlo o podobný styl humoru, jaký měla moje sestra,” vyprávěla Ruth Meehan, která se na Febiofestu uchází o cenu v Hlavní soutěži.

Příběh mladé komičky, kterou diagnóza přinutí postavit se čelem svému životu, pak režírovala jako drama. „Humor používám jako berličku, způsob, jak probrat těžká a bolestivá témata. Sama vím, že když se dostanete hodně blízko bolesti a zármutku, může to být osvobozující,” svěřila se režisérka s tím, že práce na Smyslu života pro ni byla velmi katarzní.

Během obsazování hledala podvědomě do hlavní role někoho, kdo se bude podobat její sestře. „A nakonec jsem obsadila herečku, která jako má sestra vůbec nevypadá a která je i mladší než postava ve scénáři,” podotkla. MFF Praha – Febiofest se stal prvním festivalem, který snímek uvedl v kině a ne online. Na diskusi se diváci dozvěděli i něco o pozitivním účinku muškaření a veslování na regeneraci lymfatického systému, o původním konci nebo o reakci autorky knihy na film. „Ann jsme posílaly všechny verze scénáře a výsledný film miluje. Je podle ní emocionálně pravdivý,” prozradila Ruth Meehan.

Smysl života na Febiofestu najdete i 19. a 20. 9.

Vyberte si z programu


Newsletter