Režisérku kontroverzního filmu zajímá virtualita naší reality

24. 9. 2021, 11:00
MFF Praha - Febiofest

Rakousko-německý snímek Když už se jeden narodí získal na loňském Berlinale cenu, ale i pověst kontroverzního filmu. Jeho odpůrci přitom pozoruhodné dílo o otázce identity většinou ani neviděli.

Stačily jim novinové titulky jako ´provokace a sex s nezletilými´. Už na Berlinale mě lidi srovnávali s Jeffreym Epsteinem, podle jednoho dezinformačního webu jsme byli součástí hollywoodské kampaně, jak znormalizovat pedofilii. To jsme nečekali,” vzpomínala režisérka Sandra Wollner. Původně se věnovala dokumentu, i u hraného filmu chce být ale překvapena tím, co během jeho vzniku najde. „Jinak by to byla nuda,“ podotkla.

Na debatě po filmu se řeč kromě kontroverzí stočila i na zvuk, který odráží osamělost hlavní hrdinky, nebo na vizuální koncept, který vypráví příběh desetileté androidky jejíma očima. Režisérka také sdílela vlastní pohled na svůj originální snímek. „Pro mě je příběh jasný, až banální. V jádru mě ale zajímala hlavně virtualita naší reality, jak jsme uzavření ve své hlavě a oddělení od ostatních. Nedokážeme vidět svět očima druhých, i když se o to snažíme, i pomocí umění,” uvedla Sandra Wollner.

Vyberte si z programu


Newsletter