Prequel Případů 1. oddělení se představil na Febiofestu

24. 9. 2021, 17:00
MFF Praha - Febiofest

Detektiv Tomáš Kozák se vrací. Nejen ve třetí řadě oblíbeného seriálu České televize Případy 1. oddělení s tváří Ondřeje Vetchého.

V lednu se na obrazovkách ukáže i jeho mladší já s tváří Kryštofa Bartoše. První dva díly nové minisérie Devadesátky z pera bývalého policisty Josefa Mareše už nyní promítl MFF Praha – Febiofest.

Celá šestidílná minisérie vznikla vlastně náhodou. „S Honzou Malindou jsme po dopsání třetí a poslední řady Případů 1. oddělení začali psát minisérii Docent, já byl ale se svou půlkou rychlejší, Honzovi se nějak ucpalo básnické střevo. Pak jsem si na fotbale poranil pravé koleno, ležel jsem doma, nemohl se hýbat a dostal jsem nápad, že ještě něco napíšu. A Michal Reitler si vzpomněl, že jsem mu kdysi v hospodě vyprávěl, jak jsem objasňoval případy z 90. let. A navrhl mi, abych to zkusil napsat,“ vyprávěl Josef Mareš.

Pepa ty historky umí vyprávět velmi zábavně a z netušené perspektivy. V 90. letech sem vtrhla svoboda, kterou největšími doušky pili gauneři. Rychle se rozjeli a amatérsky se začali chovat, jak to viděli ve filmech. Policii to tenkrát zaskočilo, protože neměla zkušenost. Já tomu drze říkám, že jde o souboj mantáků s kutilama. Mantáci jsou na straně zločinu a kutilové jsou policisti,“ doplnil ho kreativní producent Michal Reitler. „Na 90. letech je důležité, že to byla doba, kdy se rozhodovalo, jestli bude mít policie navrch. U nás se to povedlo, ale na Slovensku úplně ne. Takže když k minisérii přišel Peter Bebjak, slovenský režisér, trval na tom, že bude temná,“ upozornil Reitler.

Devadesátky opět vycházejí ze skutečnosti a popisují několik známých případů. „V rámci Prvního oddělení žádná pravá jména nejsou, ale tady jsem se s vedením ČT dohodli, že jde o tak provařené věci, že i kdyby se Ivan Jonák jmenoval Ivan Horák, všichni by stejně věděli, o koho jde. Ale pravá jména zůstala pouze u pachatelů,“ vysvětlil Josef Mareš.

Vyberte si z programu


Newsletter