Irský dokumentarista uvedl kubánské špiony

21. 9. 2021, 13:00
MFF Praha - Febiofest

Na slavný případ tzv. Kubánské pětky se ve svém dokumentu Castrovi špioni podívali irští filmaři Gary Lennon a Ollie Aslin. První z nich přijel napínavý film plný lstí, falešných identit a kódovaných zpráv na Febiofest osobně uvést.

Na debatě po promítání divákům prozradil, že získat ke spolupráci kubánské špiony, kteří v USA vedli dvojí život počestných Američanů a agentů předávajících informace Castrově vládě, trvalo několik let. „Museli jsem využít diplomatické kanály přes kubánskou ambasádu v Dublinu,“ uvedl režisér. Špioni jsou dnes doma celebritami. „Jsou to asi nejslavnější lidi na Kubě po sourozencích Castrových. Všichni teď stojí ve vedení nějaké kulturní či společenské státní instituce,“ informoval Lennon.

Všichni zpovídaní, jak z kubánské, tak z americké strany, s filmaři spolupracovali zdarma. „Všichni včetně FBI nám věnovali hodně času a nikdo na tom nechtěl vydělat,“ kvitoval Gary Lennon. Platit tvůrci nemuseli ani za unikátní archívní záběry, k nimž jim dal přístup kubánský filmový institut.

Filmař také s diváky probral dnešní vztahy mezi Kubou a USA. „Jsou dost špatné. Obama je neotevřel tak, jak se tvrdilo v médiích, za Trumpa se přísné embargo ještě zpřísnilo. Kuba je navíc dost závislá na turistickém ruchu, kterému covid zasadil velkou ránu,“ povzdechl si Lennon. Na debatě padla i otázka, proč se jako Ir do kubánského tématu vůbec pustil. „Filmaře vždy přitahují výjimečné osudy. Navíc miluju historii, kterou jsem i vystudoval, a vždycky mě fascinovala Kuba,“ vysvětlil Lennon.

Castrovy špiony můžete na Febiofestu odhalit i 21. a 22. 9. a v Regionálních ozvěnách v Děčíně.

Vyberte si z programu


Newsletter