Febiofest uvedl světovou premiéru dokumentu o první surfařce v Bangladéši

24. 9. 2021, 15:00
MFF Praha - Febiofest

Světovou premiéru dokumentu o první bangladéšské surfařce Beze strachu doprovodili na MFF Praha – Febiofest jeho američtí tvůrci, režisérka Heather Kessinger a producenti Chevy Chen a Jim Hickox.

Příběh si našel mě. Zrovna jsem dokončila film v Indii, když mi jedna kamarádka poslala článek o surfování v Bangladéši. Nový projekt jsem tehdy nehledala, ale v tom článku mě zaujalo, že spolu surfují děti z různých sociální tříd, i to, že dívky surfařky musely čelit nadávkám, dokonce na ně na pláži házeli kameny. Po dvou letech ze všech holek zbyla v surfařském klubu jen Násima. Našla jsem si email autora článku, zjistili jsme, že bydlíme pět mil od sebe. Setkali jsme se a on mě pak představil té komunitě. Byl rád, že někdo bude jejich příběh sledovat dál,“ vyprávěla režisérka, jak se seznámila s hrdinkou svého filmu.

Surfování se v ženám v Bangladéši stále zakazuje, Násima se však díky své vytrvalosti stala v zemi celebritou. „Účinkovala v několika reklamách, i díky tomu už by film pro ni neměl doma vytvořit problémy,“ uvedla Kessinger s tím, že svým protagonistům chce snímek pustit na pláži. Ona sama to jako žena-filmařka v Bangladéši také neměla lehké. „Několik záběrů jsem nemohla natočit, protože jsem třeba nemohla být sama v místnosti s muži. Jako žena jsem se musela zahalovat. Ale cítila jsem, že Násima a Amína by své příběhy s mužem nesdílely, jako žena jsem pro ně nepředstavovala hrozbu,“ popsala režisérka.

Beze strachu pojednává i o ženské emancipaci a ženských právech v asijské zemi. „Věřím, že existuje způsob, jak tamní postavení žen změnit, jinak bych ten film nenatočila. Ale ta změna bude velmi pomalá, možná bude trvat ještě několik generací. Snímek však končí nadějně – Násimu následují další dívky, které drží při sobě,“ doufá Heather Kessinger.

Na Beze strachu se na Febiofestu můžete vydat i 24. 9.od 18:15.

Vyberte si z programu


Newsletter