28. MFF Praha – Febiofest: Pátý den

22. 9. 2021, 08:00
MFF Praha - Febiofest

Letošní MFF Praha – Febiofest vstoupil do druhé poloviny slavnostní českou premiérou prvního švýcarsko-českého koprodukčního snímku Ztraceni v ráji. Celovečerní, částečně autobiografický debut režisérky Fiony Ziegler, která se spolu s dalšími tvůrci objevila na červeném koberci, vychází z jejích vlastních zkušeností se životem „mezi dvěma světy“.

Íránská režisérka a aktivistka za práva žen a také letošní porotkyně Hlavní soutěže Mahnaz Mohammadi měla po projekci oceňovaného dramatu Syn-matka v kině Edison Filmhub svou masterclass. Vzácným hostem druhé úterní masterclass byl norský kameraman Sturla Brandth Grøvlen, který uvedl film Shirley ze své bohaté filmografie. Své filmy publiku osobně představili také estonský režisér Lauri RandlaSbohem Sovětský svaze (Soutěž komedií) a Gary Lennon, jeden z režisérů dokumentu Castrovi špioni (sekce Docs). Českým divákům dobře známá herečka Vica Kerekes svou přítomností ozdobila projekci romantické komedie maďarské režisérky a scenáristky Nóry Lakos Snoubenec nebo milenec, kde si zahrála hlavni roli Dóry.

V úterý proběhl také festivalový Industry program a setkali se garanti letošní soutěže krátkých amatérských filmů I ty jsi filmařem: Jan Faltus (IG Lepší město) a tandem Janek Rubeš a Honza Mikulka (Honest Guide) společně posoudili dílka finalistů, kteří letos tvořili na téma Moje město.

Festivalové filmy mohli zhlédnout také diváci v Českých Budějovicích a Olomouci díky Regionálním ozvěnám.


Vyberte si z programu


Newsletter