11 berlínských premiér na Febiofestu

17. 9. 2021, 17:00
MFF Praha - Febiofest

Snímky, které si užily světovou premiéru na prestižním festivalu Berlinale, mají na letošním MFF Praha – Febiofest silné zastoupení. A jde o samé pozoruhodné a často i oceňované kousky.

Rakousko-německý snímek Když už se jeden narodí například zkoumá identitu mladé androidky a loni v Berlíně získal Zvláštní cenu poroty v prvním ročníku nové soutěžní sekce Encounters. Tam byli jeho soupeři i Služebníci, jejichž režisér Ivan Ostrochovský letos zasedl v porotě naší Hlavní soutěže. Opojná audiovizuální jízda po neviditelných koutech tepajícího velkoměsta Berlin Alexanderplatz na Berlinale 2020 soutěžila o Zlatého medvěda, poté získala Evropskou filmovou cenu za hudbu a na další dvě byla nominována.

Atypická road-movie o síle rodičovské lásky i stavu současného Srbska Otcovská péče si loni odvezla Cenu diváků a Cenu ekumenické poroty. Na Berlinale se promítala v sekci Panorama, stejně jako Jeden z těch dnů, film o skupince Američanů, kteří během neobvyklé vytrvalostní soutěže zjistí, jak silná dokáže být lidská vůle.

V sekci filmů pro děti a mladé Generace se loni ukázal civilní a nadějeplný příběh íránské rodiny ve Finsku Nevíš dne, v němž režisér využil vlastní zážitky z dětství. A také sled epizod ze života sedmnáctileté skejťačky ze São Paula Jmenuji se Bagdád.

Jako Berlinale Special Gala měl v Německu světovou premiéru Šarlatán, vítěz letošních Českých lvů, kterého uvádíme k poctě nového laureáta Kristiána, producenta Mikea Downeyho. Mezi Berlinale Special patřila také filmová báseň Last and First Men tragicky zesnulého skladatele Jóhana Jóhannssona, kterou na Febiofestu doprovodí její kameraman Sturla Brandth Grøvlen.

Z letošní berlínské soutěže se můžete těšit na novinku Maďara Bence Fliegaufa Les – vidím tě všude oceněnou za vedlejší herecký výkon. Tvoří ji sedm psychologických rozborů každodenních situací, které se skládají v antropologickou mozaiku dnešní společnosti. O Zlatého medvěda se v tomto roce ucházelo i originální německé zpracování kultovního románu Ericha Kästnera Fabian, s populárním Tomem Schillingem v titulní roli.


Jeden z těch dnů

Jeden z těch dnů

Vyberte si z programu


Newsletter