Vzpomínky Menzelova kameramana

23. 9. 2020, 22:27
Febiofest 2020

Nedávno zemřelému režiséru Jiřímu Menzelovi vzdává MFF Praha–Febiofest hold promítáním tří jeho snímků a také speciální debatou, na níž se v Zahradě Savarin sešli publicisté Jan Foll, Jan Lukeš a Menzelův nejčastější kameraman Jaromír Šofr.

„Znal jsem ho jako cyklistu, vodáka a taky jako knihomola,“ zavzpomínal režisérův dlouholetý spolupracovník, který s Menzelem znal už z FAMU. „V Jirkovi bylo vždy patrné sociální cítění, tak jako Bohumil Hrabal to byl lidumil,“ připomněl.

Během vyprávění přišla řeč i na Menzelův celovečerní debut oceněný Oscarem, Ostře sledované vlaky. „Dokázal před kameru postavit ty správné lidi. Vzdoroval návrhům Barrandova na slavné tváře a raději sáhl po méně známých nebo neprofesionálních hercích. Měl talent proniknout do osobnosti člověka,“ vysekl poklonu svému příteli Šofr.

Jan Lukeš na debatě vyvracel dojmy, že byl Menzel konformista, který se za normalizace přizpůsobil režimu. Podle něj i Jana Folla naopak v době komunismu prokazoval odvahu. „Jirka určitě nebyl zastáncem starých pořádků, jen neměl o Západě zidealizované představy, protože mohl dost cestovat a měl s ním zkušenosti. A viděl, jak peníze dehumanizují,“ uvedl Šofr.

Vyberte si z programu


Newsletter