Společník s čistým nářečím

22. 9. 2020, 14:26
Febiofest 2020

Předpremiéra nového českého filmu Tichý společník na MFF Praha-Febiofest se stala ještě exkluzivnější. Snímek,  který měl do kin vstoupit už 1. října, totiž vzhledem k situaci svou premiéru odložil. “Takže máte jedinečnou příležitost vidět tu film, který ostatní uvidí bůhvíkdy,” přivítala diváka vedoucí programového oddělení festivalu Agáta Kalvachová. 

Spolu s ní přišli diváky uvítat i producentka Adéla Wernerová a režisér Pavel Göbl, který je zároveň autorem stejnojmenné knižní předlohy oceněné v roce 2009 Magnesií Literou. “Tu cenu mi dali za čistou práci s nářečím, ale já v té knize udělal prasárnu a spatlal nářečí slovácké a valašské. Ve filmu už uslyšíte čistě slovácké nářečí,” ubezpečil režisér a vyprávěl, jak přísně dohlížel na herce Ondřeje Malého, aby nekazil koncovky. “Místní neherci si mohli dovolit říct nějakou koncovku jinak, oni mají ten původ slyšet v melodii a intonaci. Ale kdyby ji spletl Ondra, hned by bylo slyšet, že není odtamtud,” vysvětlil filmař, který sám ze Slovácka pochází.

Na Slovácko se ve filmu vrací hlavní hrdinka v podání Kláry Issové s představou, že si tam odpočine od života v Praze. “Tichý společník není úplně komedie, jak se prezentuje, ale to nevadí. V určitém bodě jsme rezignovali na zábavnost, aby to byl i film, u kterého můžete myslet,” podotkl Göbl.

Vyberte si z programu


Newsletter