Služebníci vyhráli Hlavní soutěž

25. 9. 2020, 14:47
MFF Praha – Febiofest

Slovensko-česko-rumunsko-irské drama Služebníci ovládlo Hlavní soutěž, kterou letos poprvé posuzovala odborná porota.

Na vítězi soutěže se porota shodla snadno a jednomyslně. „Mimořádně silný příběh vyprávěný čistě filmovými prostředky, skutečná oslava filmového jazyka, přitom sloužící jasnému a divácky srozumitelnému poselství. Všechny složky tohoto filmu jsou na nejvyšší filmařské úrovni a společně se spojují ve velmi působivý, odvážný a originální celek,“ doporučuje drama o dvou mladých seminaristech, kteří počátkem 80. let čelí tlaku StB.

„Přiznám se, že jsem ocenění, natož pak vítězství vůbec neočekával,“ svěřil se režisér filmu Ivan Ostrochovský. „Jsem hlavně rád, že se můj film promítal na festivalu a diváci ho měli možnost vidět dřív, než přijde do kin. To, že Služebníci navíc i vyhráli, mě ovšem velmi potěšilo!“

Porota, v níž zasedli režiséři Beata Parkanová a Slávek Horák s herečkou Annou Polívkovou, musela vybrat vítěze z pěti výborných, a přitom zcela odlišných snímků. „Každý z těchto filmů nás zasáhl a zapůsobil na jinou část našich osobností. Proto jsme se rozhodli udělit také Zvláštní uznání. Právě toto ocenění představovalo nejtěžší volbu mezi tak vyrovnanými filmy. Nakonec ho získal film Naděje. Zaujal nás osobně prožitým, citlivě vyprávěným příběhem s výbornými hereckými výkony,“ vyjádřila se jury.

Vyberte si z programu


Newsletter