Služebníci otevřeli Hlavní soutěž

20. 9. 2020, 16:58
Febiofest 2020

Hlavní soutěž, kterou letos nově posuzuje odborná porota, zahájila novinka Ivana Ostrochovského Služebníci. Film o dvou mladících, kteří po nástupu do katolického semináře v 80. letech musí čelit tlaku StB, nabídl vizuálně vytříbené tragické drama. Po projekci nicméně diváky čekala poměrně zábavná diskuse s tvůrci.

Publikum se třeba dozvědělo, jak Ivan Ostrochovský režíruje. „Mám rád jeho energii. On mě odnaučuje hrát. Když jsem se naučil text, zavolal mi, že to přepíše. Když jsem se naučil novou verzi, zase zavolal, že se to přepíše. Byl jako hlas z nějaké hry o mafii,“ popisoval herec Milan Mikulčík, jak režisér zajišťuje, aby jeho obsazení mluvilo přirozeně. Podobnou zkušenost přidal hudebník Miroslav Tóth. „Ivan mi dal zadání, abych napsal hudbu k příběhu o zajíčkovi, který je smutný a jde do lesa a tam potká medvěda a je méně smutný. To setkání zajíce s medvědem ale pojal ve stylu post-avantgardy 60. let.“

Velkou roli estébáka ve filmu hraje známý rumunský herec Vlad Ivanov a režisér prozradil, že na plátně slyšíme slovensky mluvit opravdu jeho. „Původně jsme ho chtěli předabovat, ale on se naučil moc dobře slovensky, navíc s rusínským přízvukem, který té postavě něco přidává,“ chválil si Ostrochovský. Představitele dvou mladých seminaristů pak našel mezi neherci. „Jednoho jsme objevili v kostele, druhý je syn kameramana,“ prozradil režisér.  

Vyberte si z programu


Newsletter