Oscarové drama z pohledu kněží a jeptišky

21. 9. 2020, 17:37
Febiofest 2020

Drama Corpus Christi o mladíkovi z pasťáku, který se na polském maloměstě vydává za kněze, se stalo v Polsku velkým diváckým hitem a zaujalo i v zahraničí - letos dokonce získalo nominaci na Oscara. MFF Praha-Febiofest snímek Jana Komasy promítal v předpremiéře a navíc s unikátní debatou, které se účastnili novinář Lukáš Jirsa, boromejka Angelika Pintířová, kněz, dominikán a proděkan KTF UK Benedikt Mohelník a dominikánský kněz Jindřich Poláček.

"Pravda vás osvobozuje, ale je to oběť," shrnula hlavní téma filmu Angelika Pintířová. "Bůh vzal hlavního hrdinu Daniela za slovo, splnil mu přání a on zjistil, že to není sranda. Režisér dobře umělecky vyjádřil, že si je toho Daniel vědom," myslí si o příběhu mladíka, který na chvíli změní identitu, žena, jež sama působí ve výchovném ústavu. "Kluky bych na ten film vzala, aspoň ty, kteří o filmu dokážou přemýšlet," dodala.

Benedikt Mohelník by si jako klíčový dialog filmu vybral větu: “svěcená voda nešpiní, ale zahnívá”, pro Jindřicha Poláčka ve snímku nejvíc rezonovalo téma smíření a milosrdenství. Oba kněží se shodli, že protagonista Corpus Christi byl skvělý kazatel. “Mluvil totiž o tom, co sám prožíval. A lidi tu autentičnost vycítí,” uvedl Poláček. 

Snímek uvede do kin 24. 9. společnost AČFK.

Vyberte si z programu


Newsletter