Nikolaj Nikitin - nový umělecký ředitel MFF Praha - Febiofest

12. 6. 2019, 11:18
MFF Praha - Febiofest

MFF Praha - Febiofest představuje nového uměleckého ředitele Nikolaje Nikitina 

Po úspěšném 26. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest vstoupí festival do roku 2020 hned s několika novinkami. Tou první je představení nového uměleckého ředitele, někdejšího delegáta mezinárodního filmového festivalu Berlinale Nikolaje Nikitina, který se už více než dvacet let zaměřuje na českou, regionální a evropskou kinematografii, má bohaté zkušenosti a je propojen se všemi částmi filmového světa.

Jsem rád, že mohu v našem týmu přivítat Nikolaje jako nového uměleckého ředitele Febiofestu. Jeho nenahraditelné zkušenosti filmového experta, zájem o nové trendy v tomto oboru a zejména jeho mezinárodní kontakty nám jistě pomohou posunout festival zase dál a zvýšit jeho kredit také ve světě,“ řekl ředitel Febiofestu Kamil Spáčil o novém uměleckém řediteli, který už nyní pracuje na přípravě 27. ročníku MFF Praha – Febiofest.

Nikolaj Nikitin (1974) byl v letech 2002-2019 zahraničním delegátem mezinárodního filmového festivalu Berlinale pro Střední, Východní a Severní Evropu, Střední Asii a Kavkaz. V roce 1995 spoluzaložil filmový čtvrtletník Schnitt, šestnáct let byl ředitelem filmového festivalu Filmplus v Kolíně nad Rýnem, spolu s Oliverem Baumgartenem vydal mnoho knih věnujících se filmu. Pracoval také jako umělecký šéf na omnibusovém filmu Lost and found (2005) a poté do roku 2017 jako programový ředitel Palic European Film Festival (Srbsko). Je také duchovním otcem mezinárodní workshopové iniciativy SOFA (School of Film Advancement), kde je ředitelem od roku 2013. Nikitin je členem FIPRESCI, Evropské filmové akademie a LUX Film Prize. Vyučuje filmový a kulturní management po celém světě a od roku 2019 je projektovým scoutem pro prestižní vzdělávací program MIDPOINT.

Vyberte si z programu


Newsletter