Febiofest vzdá poctu Jiřímu Menzelovi

15. 9. 2020, 17:06
Febiofest 2020

V září nás opustila jedna z legend české kinematografie, oscarový režisér Jiří Menzel. MFF Praha – Febiofest se rozhodl vzdát tomuto významnému filmaři poctu a v rámci svého doprovodného programu zahraje tři z jeho filmů: Skřivánky na niti, Rozmarné léto, jehož projekci doprovodí beseda vedená publicistou Janem Follem, a oscarové Ostře sledované vlaky.

Motivy povídek z knihy Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet se v roce 1969 staly inspirací Menzelova druhého celovečerního hrabalovského opusu. Skřivánci na niti se odehrávají v kladenských ocelárnách, kam komunistický režim posílal „na brigádu“ nepohodlné politické provinilce. Kvůli svému tématu skončil film v trezoru, premiéry se dočkal až po listopadu 1989. Na MFF v Berlíně 1990 pak získal Zlatého medvěda.

Promítáme 22. 9. v 20:00, Zahrada Savarin

Jiří Menzel má na svém kontě také adaptátorské setkání se spisovatelem Vladislavem Vančurou. Filmová verze humoristické novely z říčních lázní Rozmarné léto patří k tomu nejlepšímu z režisérovy tvorby, z kontextu československé nové vlny se vymyká svým eskapickým, nostalgizujícím laděním. Stylově precizní vyprávění získalo Křišťálový glóbus na MFF Karlovy Vary 1968 a dodnes představuje vynikající ukázku adaptační práce s náročným textem.

Promítáme 23. 9. v 17:00, Zahrada Savarin, projekci doprovodí beseda k filmu, která začne v 16:00

Celovečerní debut režiséra Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky je považovaný za jedno z vrcholných děl československé nové vlny. Jeden z nejoceňovanějších titulů šedesátých let v roce 1968 získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Jiří Menzel se pak díky tomuto úspěchu stal dvorním režisérem děl Bohumila Hrabala, přičemž už v této adaptaci příběhu plachého železničářského eléva nastolil trend ukazovat z jeho próz především tu laskavější a humornější stránku.

Promítáme 25. 9. v 17:00, Zahrada Savarin

Vyberte si z programu


Newsletter