Febiofest 2020: Noví lidé i osvědčené formáty

19. 11. 2019, 20:28
MFF Praha – Febiofest

27. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest přinese několik novinek. První uveřejněnou bylo představení nového uměleckého ředitele Nikolaje Nikitina. Toho v týmu doplnila další odbornice – Marta Švecová. Programovým konzultantem festivalu a dramaturgem oblíbené sekce Culinary Cinema se stal její „duchovní otec“, bývalý ředitel festivalu Berlinale Dieter Kosslick.

Festival v rámci 27. ročníku dozná několika změn, na kterých pracuje nový tým. Programovou sekci tvoří od tohoto ročníku umělečtí ředitelé Nikolaj Nikitin a Marta Švecová. Nikitin do Prahy přichází po 17 letech působení na Mezinárodním filmovém festivalu Berlinale. „Nikolaj Nikitin se už více než dvacet let zaměřuje na regionální a evropskou kinematografii, má bohaté zkušenosti v této oblasti a je propojen se všemi částmi filmového světa,“ vysvětlil ředitel festivalu Kamil Spáčil. Marta Švecová působila posledních dvacet let v oblasti filmové produkce, filmového marketingu, prodeje a nákupu se zaměřením na Evropu, Balkán a Asii, zastávala pozici ředitelky distribuční společnosti Film Europe či konzultantky festivalových programů ve východní Evropě. V současné době přednáší na FAMU. Nové programové vedení bude klást důraz na progresivní dramaturgii, která vyváženě kombinuje jak divácké tituly, tak snímky artového vyznění. Nejvýraznější změnou dramaturgie festivalu bude snížení počtu filmů, čímž vznikne větší prostor pro každý snímek a jeho následnou reflexi.

Nový programový konzultant Febiofestu Dieter Kosslick byl od roku 2002 ředitelem Mezinárodního filmového festivalu Berlinale, v osmdesátých letech založil Low Budget Forum, byl jednatele Film Fonds Hamburg, spoluzaložil organizaci EFDO a od letošního roku je předsedou poroty v producentské soutěži o cenu Carla Leammleho. Jeho koncept Culinary Cinema, který byl úspěšně uváděn na Berlinale, již pošesté představí i Febiofest, tentokrát pod dramaturgií samotného zakladatele. Po tři festivalové večery budou promítány tři filmy se zaměřením na gastronomii, k nimž své speciální menu uvaří přední české kuchařské osobnosti. Tento formát je na festivalu velmi oblíbený a vyhledávaný. Předprodej vstupenek na Culinary Cinema bude zahájen v prosinci.

Zachovány zůstanou i další úspěšné formáty, již posedmé se například v rámci Febiofestu uskuteční také soutěž krátkých amatérských filmů I ty jsi filmařem, a to hned ve dvou kategoriích. Přihlásit své filmy v délce 1 až 5 minut budou moci jak jednotlivci, tak školní týmy. Tématem sedmého ročníku soutěže je v současné době jedna z nejdiskutovanějších oblastí – ekologie, klimatické změny a jejich dopad na naše okolí. První tři místa v obou kategoriích jsou finančně ohodnocena a podmínky soutěže najdou zájemci na webových stránkách festivalu.

Vyberte si z programu


Newsletter