Česká pomoc rumunskému hlídači na španělském parkovišti

23. 9. 2020, 15:00
Febiofest 2020

Osm nominací na ceny rumunské filmové akademie získal film Parking (Noční ostraha), který vznikl i díky české koprodukci. Jeho českou premiéru proto doprovodili na MFF Praha – Febiofest producenti Ondřej Zima a Pavel Berčík z Evolutions Film a Lukáš Moudrý ze Studia Beep, který se na snímku podílel jako sound designer. 

„Děkujeme fondu kinematografie za podporu, děkujeme Febiofestu, že film uvádí, ale ze všeho nejvíc bychom dnes měli děkovat divákům, že chodí do kina,“ vdal hold obecenstvu Pavel Berčík. Na dálku v sále promluvil i rumunský režisér Tudor Giurgiu, který poslal videozdravici. „Lituju, že tam nemůžu být s vámi, v Praze jsem strávil čas během mixu zvuku a moc jsem si ho užil,“ zavzpomínal režisér.

Parking vychází z úspěšné autobiografické knihy Marina Mălaicu-Hondrariho, který se podílel i na scénáři. „Je to příběh migranta, ale dost neobvyklý. Hlavní hrdina totiž chce znovu objevit sám sebe, naučit se nový jazyk a poznat novou kulturu,“ uvedl Giurgiu snímek o Rumunovi, který se ve Španělsku živí jako noční hlídač parkoviště a zamiluje se do místní hudebnice. Snímek vstoupí do českých kin po Febiofestu, 1. října. 

Vyberte si z programu


Newsletter