Zaostřeno na slavného českého kameramana

28. 3. 2019, 15:57
Febiofest 2019

J. Felcman, T. Michálek

J. Felcman, T. Michálek

Jaroslav Kučera patří k nejvýznamnějším kameramanům československé kinematografie, který vtiskl podobu filmům jako Démanty noci, Sedmikrásky nebo Až přijde kocour. Bylo tedy na čase, aby o něm někdo natočil dokument. Chopili se toho mladí režiséři Tomáš Michálek a Jakub Felcman, výsledek nazvaný Jaroslav Kučera Zblízka se 4. dubna ukáže v české distribuci.

„Pro nás to je i splacený dluh člověku, který ovlivnil naše rozhodnutí věnovat se filmu,“ svěřil se Felcman. Snímek uváděný na Febiofestu v sekci Docs iniciovaly archivní materiály, které před několika lety Michálek s Kučerovými dětmi vytáhli na světlo a zdigitalizovali. Z nich vzešla také knižní monografie a výstava.

Dvojice filmařů už spolu pracovala na dokončení posledního snímku Jana Němce Vlk z Královských Vinohrad. „To nám dodalo odvahu natočit i tento dokument. I tady se potýkáme s tvorbou člověka, který už je pryč, ale stále nás inspiruje. Soustředili jsme se na portrét umělce, který bude nadčasový,“ uvedl Felcman. S výsledkem režisérům pomohl střihač Jiří Brožek a kameraman Peter Zeitlinger. „Ten rozhodl, že všechny dotáčky proběhnou na šedivém pozadí s přirozeným světlem. Kučera se proslavil originální prací s barvami. Náš film ukazuje jeho genialitu i tím, že naše barvy zůstaly minimální. I lidi, kteří v dokumentu mluví, měli na natáčení přijít v černé, bílé či šedé,“ osvětlil Felcman.

Vyberte si z programu


Newsletter