Vykolejený Číšník soutěží o cenu

25. 3. 2019, 11:55
Febiofest 2019

O vítězství v soutěži Nová Evropa se na Febiofest přijel ucházet i řecký filmař Steve Krikris se svým celovečerním debutem Číšník. „Inspirovala mě skutečná událost z mého pobytu v New Yorku, kde jsem kdysi dávno zažil něco extrémního – vraždu souseda. Z této jiskry pak vznikla charakterová studie člověka, který žije ve svém bezpečí, nezajímá se o okolí, dokud ho nevykolejí série podivností,” popsal vznik snímku muž, který začínal jako režisér reklam.

U reklam se seznámil s dnešní režisérskou hvězdou Jorgosem Lanthimosem, u něhož si pak zahrál malé role ve filmech Kinetta a Špičák. „Na natáčení Kinetty jsem potkal i herce Arise Servetalise, kterého jsem od té doby sledoval. Když jsem dopisoval scénář Číšníka, měl jsem ho už v hlavě. Odložil jsem kvůli němu i natáčení a počkal, až bude mít čas,“ vyprávěl na debatě s diváky Krikris.

Povolání číšníka hlavní postavě přisoudil z několika důvodů. „Sám jsem se tak jako student živil, takže o té práci něco vím. Pak jsem potřeboval profesi, kde člověk interaguje s ostatními, ale stále může zůstat uzavřený. Chtěl jsem také natáčet v oné staré kavárně v Athénách, kterou mám moc rád. A říkal jsem si, že Arisovi bude oblek číšníka slušet,“ vypočítal režisér.

Vyberte si z programu


Newsletter