Rozhovory o lásce dvou holek v Rumunsku

23. 3. 2019, 12:05
Febiofest 2019


Silvana Mihai & Florentina Nastase

Silvana Mihai & Florentina Nastase

Polodokumentární pohled na lásku dvou holek v jednom bytě Rozhovory o jedný vysoký holce je v současné rumunské kinematografii tematicky ojedinělým dílem. A jako takový se setkal s ovacemi, zhmotněnými např. v čtyři nominace na rumunské filmové ceny Gopo, i s nepochopením. „V Bukurešti bylo přijetí dobré, ale jinde film někteří obvinili z propagace lesbických vztahů a divili se, proč o lesbách točí muž a co o nich vůbec ví,“ prozradila na Febiofestu herečka Florentina Nastase.

Ona i její kolegyně Silvana Mihai příběh vnímaly jako jakoukoliv jinou romanci, ví ovšem, že mimo umělecké kruhy je v zemi těžké se otevřeně hlásit k odlišné sexuální orientaci. V Rumunsku dokonce nedávno proběhlo referendum o změně ústavy, aby manželství definovala pouze jako svazek muže a ženy. „Referendum jsme sabotovali, účast byla asi jen 10 %, takže bylo neplatné. Ale ukazuje to, že problém s homosexualitou mají i vyšší místa,“ podotkly herečky.

Jejich vlastní rodiny Rozhovory o jedný vysoký holce promítané na Febiofestu v sekci Queer Now naštěstí dokázaly ocenit. „Třeba mé babičce se film moc líbil. Byla jsem hrdá. Doma jsme o sexu otevřeně nikdy nemluvili, tak jsem měla radost, že k tomu má rodina přistoupila tak otevřeně,“ svěřila se Silvana. 

Vyberte si z programu


Newsletter