Punk z česko-slovenských hranic

26. 3. 2019, 17:13
Febiofest 2019

J. Niubó, J. Šlauka

J. Niubó, J. Šlauka

Osm let vznikal snímek Punk je hned! o životě drogově závislého pankáče na pomezí Slovenska a Česka. Hlavní představitel Kwičko si v něm zahrál sebe, v režii svého bývalého spolužáka Juraje Šlauky. „Mě film okouzlil autenticitou a upřímností. Hrají tam neherci a pan režisér, který vystudoval scenáristiku, o sobě říká, že je nerežisér,“ vysvětlil český producent Jordi Niubó, proč se zapojil do projektu, který poprvé spatřil během prezentace Works in Progress na karlovarském festivalu.

Šlauka prý před natáčením zažil s hlavním hrdinou tři důležité věci. „Poprvé se viděli v první třídě, kdy mu Kwičko dal hned ve dveřích pěstí a Juraj na něj nežaloval. Pak spolu založili punkovou kapelu, ale záhy se dal Kwičko na drogy a kapela se rozpadla. Když už Juraj studoval na VŠMU, potkal Kwička a on se ho zeptal: jak to, že točíš o jiných a ne o mě? To byla hozená rukavice,“ převypravoval producent.

Šlauka pak rok strávil mezi pankáči a nasával prostředí, aby byla jeho výpověď pravdivá. Film vznikal také punkově, když při natáčení došly peníze, režisér s protagonisty šli sbírat železo do sběru, aby bylo na pokračování. K profesionální podobě pak výsledku pomohl svými radami zkušený Ivo Trajkov. Premiéry na Febioofestu, kde snímek běží v sekci Centropa, se však Kwičko nezúčastnil. „Zrovna sedí ve vězení za krádeže v Tescu,“ vysvětlil Niubó.

Vyberte si z programu


Newsletter