Proč vyrazit s karavanem na Tour de France?

23. 3. 2019, 14:00
Febiofest 2019


Každý rok se na strategických místech podél trasy nejslavnějšího cyklistického závodu Tour de France shromažďují tisíce fanoušků. A loni u toho byl i režisér Méryl Fortunat-Rossi se svým kolegou Valéry Rosierem. „Oba jsme velcí fanoušci Tour de France, i když většinou na ni díváme v televizi a usneme u toho,“ začal debatu po filmu Svatý závod Méryl Fortunat-Rossi.

V humorném dokumentu se dvojice nezaměřila na sportovce, ale právě na fanoušky. „Všichni jsou to důchodci, kteří tvrdě pracovali, aby si mohli pořídit karavan, a možná proto, že zažili dřinu, mají tak rádi Tour de France, které je v mém uměleckém prostředí považováno spíš za lidovou zábavu,“ uvedl režisér. Během natáčení pochopil, proč jsou lidi ochotní strávit u trati dvanáct dní. „Samotný závod je lepší sledovat v televizi, jenže na místě vzniká komunita. Ti lidi mají neustále úsměv na tváři, proto je mám tak rád.“

Přestože většina fanoušků dělá vše proto, aby je zachytil přenosový vůz, přesvědčit je k účasti ve filmu nebylo úplně lehké. „To, že je teď promítáme na velkém plátně v Praze, pro ně prostě není to samé. Stálo nás to tedy hodně lahví vína a klobás. A pomohlo i to, že hodně mluvím a svěřuju se. Také jsme měli velmi malé kamery, takže lidi si pak mnohdy ani neuvědomili, že je natáčíme,“ prozradil Fortunat-Rossi. Autenticitu filmu ze sekce Docs během diskuse ocenil jeden český fanoušek, který na Tour také jezdí. „Možná se tam příště uvidíme!“ vzkázal mu režisér.


Vyberte si z programu


Newsletter