Příběh brankáře a válečného zajatce promítnou čtyři regiony

30. 3. 2019, 11:46
Febiofest 2019

R. Marciniak, M. H. Rosenmüller

R. Marciniak, M. H. Rosenmüller

Po představení na Febiofestu se v rámci regionálních ozvěn a od 13. června i v české distribuci ukáže snímek Brankář připomínající skutečný příběh Berta Trautmanna. Mladý Němec se dostal koncem druhé světové války do anglického zajateckého tábora, odkud ho jeho fotbalové schopnosti dostaly až do týmu Manchester City. „Naše generace ho už neznala, ale když jsme ho před dvanácti lety potkali ve Valencii, kde žil, a zjistili, že jeho příběh není jen o fotbale, rozhodli jsme se o něm natočit film,“ vysvětlil režisér Marcus H. Rosenmüller s tím, že jako základ scénáře posloužily právě jeho rozhovory s Trautmannem.

Hlavní roli ztvárnil David Kross, známý z oscarového dramatu Předčítač. „Bert měl v sobě noblesu, byl i trochu stydlivý a velmi přátelský. Když jsem pak jednou viděl Davida a jak je on přátelský a noblesní, hned jsem mu roli nabídl,“ vyprávěl režisér. Herec poté dva a půl měsíce trénoval s druholigovým berlínským týmem a ještě déle nabíral svaly v posilovně.

Příběh filmu vypovídá víc o smíření a překonání předsudků a traumat než o fotbale. „Sám Bert nechtěl, abychom se soustředili jen na jeho slavný zápas, ve kterém si zlomil krk,“ upozornil Rosenmüller. Ač se děj odehrává ve 40. a 50. letech, podle tvůrců má přesah i do současnosti. „Těžké soudit, jestli měl Bert za války na vybranou, ale dnes v Německu na vybranou máme, můžeme říct, co si myslíme, a měli bychom usilovat o právo žít ve sjednocené Evropě,“ myslí si režisér i producent Robert Marciniak.

Vyberte si z programu


Newsletter