Přehlížená skvrna severské deprese

29. 3. 2019, 17:07
Febiofest 2019

Švédská herečka s českými kořeny Tuva Novotny žije v Dánsku, svůj režijní debut Slepá skvrna natočila v Norsku. Drama dotýkající se tabuizované deprese dospívajících je nicméně sdílné všude, nejen v sekci Světla severu. „Pro mě to není film o sebevraždě, ale o věcech, o kterých nemluvíme. Důležité je, abychom se o mentální nemoci naučili hovořit. Ne abychom hledali, koho je co vina a kdo měl vidět varovná znamení,“ uvedla filmařka.

Sama sebe do svého filmu obsadit nechtěla. „Osobně nevěřím, že se herec může koncentrovat na svůj výkon i na celý film,“ myslí si. Snímek vznikl v jediném záběru, Novotny jen prozradila, že se při natáčení vystřídaly dvě kamery. „Nechtěla jsem to, co se tam stane, romantizovat nebo glorifikovat. Střih by vše už moc dramatizoval. Nechtěla jsem vytvářet napětí. Využít reálný čas byl pro mě způsob, jak ten příběh natočit střízlivě, nepřikrášleně,“ vysvětlila režisérka, jejíž scénář prošel kontrolou psychologů, záchranářů i doktorů.

Na otázku diváka, proč bývají skandinávské filmy tak ponuré, Tuva Novotny odvětila, že během svých studií na FAMU viděla i dost depresivních českých snímků. „Můj druhý film, který jsem režírovala, je ale velmi šťastný,“ upozornila na svou novinku Tady byla Britt-Marie. „I když teď budu natáčet s Nikolajem Coster-Waldauem film, který je taky o sebevraždě,“ dodala.

Vyberte si z programu


Newsletter