Přátelství na mnoho hodin

24. 3. 2019, 14:00
Febiofest 2019

Před dvěma lety Febiofest promítal snímek Pokušitel, letos uvedl také třetí film Johna Butlera Hodinový přítel. Tentokrát si irský filmař přijel příběh přátelství amerického moderátora počasí a postaršího Mexičana, kterého si najme na přemalování verandy, sám i uvést.

„V USA žije 14 milionů Iro-Američanů a patřil jsem k nim i já. Bydlel jsem i v Los Angeles a když tam jako režisér jezdíte na schůzky a bloudíte, máte čas získat pohled outsidera na město i společnost, která tam žije. Střet tamních kultur mě fascinuje, zvlášť v kontextu toho, čím si USA nyní prochází. Zajímalo mě, kolik si vzájemně mohou dát pracující latino a středostavovský běloch,” osvětlil režisér, proč se jeho novinka odehrává zrovna v L. A.

Snímek ze sekce Queer Now, který bude mít v červnu americkou premiéru, vznikl i díky improvizovaným dialogům hlavních herců Matta Bomera a Alejandra Patiñy. Druhý jmenovaný od Butlera dostal svou první hlavní roli v životě. „A to už hraje čtyřicet let. Většinou ale na place stráví jen den a ani ho nelíčí v maskérně,” podotkl režisér. Na otázku, co na své práci miluje nejvíc, Butler zmínil právě debaty s diváky. A také snahu „reprezentovat svou pravdu o životě“.

Johna Butlera potkáte i na promítání Hodinového přítele v pondělí v 19:30.

Vyberte si z programu


Newsletter