Osm let v Pralese

24. 3. 2019, 12:15
Febiofest 2019

Osm let strávil se svým filmem Prales Mindaugas Survila. Čtyři roky mapoval místa a živočišné druhy v lese a získával technické vybavení, čtyři roky točil. „V dětství jsem každý den chodil do starého lesa. Později jsem se tam vrátil, ale les byl už vykácený. Chtěl jsem vyjádřit, jak důležité to bylo pro mě místo, a rozhodl jsem se, že film to vystihne nejlépe. Snažím se jím lidem říct, že les může mít i jinou hodnotu než peněžní,“ popisoval litevský režisér genezi svého snímku uváděného na Febiofestu v sekci Docs.

Survila vystudoval nejdříve biologii, poté se začal zajímat o film. Jeho dílo sleduje život v pralese zblízka a bez komentáře. „Záměrně jsme se vyhýbali stylu klasických přírodopisných dokumentů,“ uvedl. Na natáčení se chopil i kamery a divákům v Praze vysvětlil proč: „Při pozorování ptáků jsem já byl na stromě a můj kolega pod ním, abychom zachytili všechno. Natáčeli jsme ale docela na severu, kde v létě noc trvala jen hodinu. Tak jsem musel na stromě nehnutě strávit 23 hodin, než jsem mohl slézt, abych ptáky nevyplašil. Tohle jsem přece nemohl po nikom chtít.“

V Litvě se snímku natolik dařilo, že z poloviny tržeb tvůrci vytvořili nadaci, která kupuje les a zabraňuje jeho kácení. Survila také plánuje vytvořit interaktivní online platformu, kde by si zájemci mohli život v lese prohlížet. 

Vyberte si z programu


Newsletter