Nejpodivnější experiment na raftu

28. 3. 2019, 16:49
Febiofest 2019

V roce 1973 se vydala skupina pěti mužů a šesti žen na tříměsíční plavbu přes Atlantik na malém člunu. Antropolog Santiago Genovés tak chtěl zkoumat kořeny násilí, nenávisti a sexuální přitažlivosti. Jenže se mu to tak úplně nepovedlo. A v roce 2018 o tom natočil dokument Raft Marcus Lindeen, který se rozhodl možná nejpodivnější skupinový experiment v dějinách zrekonstruovat.

„Kdyby vyšel, mohla z toho být první reality show, ostatně mexická televize výpravu financovala,“ podotkl režisér. Expedice ale skončila poté, co Genovés onemocněl, dle mnohých v reakci na to, že nad svou skupinou ztratil moc poté, co ho ze svého středu vyčlenila. „Santiago o té výpravě napsal dvě knihy, je v nich sice vágní, co se týče reflexí a vědeckých faktů, upřímně však přiznává, že jeho pozice chování skupiny ovlivnila. Za tento experiment ho řada kolegů kritizovala. Přesto se dá považovat za úspěšný. Objevil, že lidi spolu vyjdou i přes různé rozdíly. Santiago akorát čekal opak,“ popisoval režisér snímku ze sekce Docs.

Genovés, který zemřel před pěti lety, později plánoval i sólo výpravu přes Atlantik ve skleněném člunu. „Jenže při spouštění na moře se ten člun rozbil. To mu asi zachránilo život, Santiago byl nicméně zničený, tak aspoň napsal knihu, fikci, jak se plaví přes Atlantik a roní do moře chlapské slzy,“ upozornil Lindeen.

Vyberte si z programu


Newsletter