Na zakončení Febiofestu dostali Kristiána Bille August a Jiří Menzel

29. 3. 2019, 08:00
Febiofest 2019

Dánský oscarový režisér Bille August si po třídenním pobytu v Praze, prezentaci svého nového filmu Šťastný to muž, rozhovorech a svojí masterclass odnesl ve čtvrtek 28. března z 26. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest cenu Kristián za celoživotní přínos kinematografii. Festival udělil tuto cenu také Jiřímu Menzelovi. Cenu převzala režisérova žena Olga Menzelová.

Vítězem soutěžní sekce Nová Evropa se stal slovenský film režiséra Teodora Kuhna Ostrým nožem, jenž převálcoval v hodnocení amatérské poroty v čele s fotografem Janem Saudkem dalších devět snímků nastupujících evropských filmařů. Za emotivní drama o otci, jemuž parta neonacistů zavraždí syna a on si musí pro spravedlnost dojít sám, si tvůrci odnesli výhru 5 000 eur. Film bude mít českou premiéru 25. dubna a do kin jej uvádí Bontonfilm.

Předána byla též Amnesty International Febiofest Award, kterou získal snímek Náklad režiséra Ognjena Glavoniće. Jde o režijní debut srbského režiséra, který reflektuje stále aktuální téma nedávné minulosti bývalé Jugoslávie. V porotě hodnotící sedm soutěžních titulů zabývajících se tématikou lidských práv zasedl herec Petr Vacek, dánská režisérka Isabelle Eklöf a Petr Benda z Amnesty International.

Vyberte si z programu


Newsletter