Komik ze země bez smyslu pro humor

30. 3. 2019, 10:42
Febiofest 2019

Fiktivní biografické drama Humorista sleduje týden života prominentního sovětského stand-up komika. „Příběh by fungoval i se zpěvákem, ale mě fascinuje sovětský humor, fakt, že v zemi, kde si z ničeho nemůžete dělat legraci, se stalo několik komiků hvězdami a se svým bezzubým humorem vyprodávali sály. První film byste měli vždycky natočit o něčem, o čem přemýšlíte celý život. Do tohoto jsem spojil své vzpomínky na dětství, sovětský humor a kompromisy, které přináší úspěch,“ vysvětlil režisér Mikhail Idov.

Jeho film se odehrává v srpnu 1984, tedy nedlouho před nástupem Gorbačova, za vlády Černěnka. „Pro mě je celá ta Černěnkova éra, která trvala jen rok, vlastně absurdní žert. Všichni věděli, že je nemocný, když nastoupil do čela země. Během pár let na Rudém náměstí stáli tři rakve politiků,“ připomněl Idov.

Českému publiku, které v kině uvidí Humoristu od 25. dubna, je Idov známý už jako spoluscenárista snímku Léto, během jehož natáčení byl režisér Kirill Serebrennikov uvržen ruskými úřady do domácího vězení, kde zůstává dodnes. „Štáb pak musel film dokončit podle jeho poznámek, které nám nosil jeho právník,“ podotkl Idov, který Serebrennikovu kauzu označil za politicky motivovanou. Jeho režijní debut jako ostatní filmy ze sekce Centropa vznikl s českou účastí, nejen producenta Artemia Benkiho. „Jsem velký fanoušek české nové vlny a střihač Michal Lánský pracoval s Janem Němcem a znal Formana,“ uvedl režisér. 

Vyberte si z programu


Newsletter