Jak najít v Estonsku miminko do filmu

26. 3. 2019, 10:44
Febiofest 2019

Estonský kandidát na Oscara Vem, nebo nech být, který se nyní uchází o přízeň poroty v soutěži Nová Evropa, sleduje mladého svobodného otce. „Single rodič je v dnešním Estonsku běžný. Otců jsou 3-5 %, to číslo ale roste,“ uvedla režisérka Liina Triškina-Vanhatalo na diskusi s diváky. K příběhu ji inspiroval článek o opuštěném muži s dvouměsíčním miminkem a vlastní přemýšlení o mateřství a otázce, zda se člověk stane rodičem v okamžiku narození dítěte, nebo postupně.

Ještě před natáčením čelila jedné z největší výzvě – najít novorozeně ochotné natáčet. „V Estonsku nemáme castingovou agenturu pro děti. Tak jsme se začali dívat po těhotných ženách, ale žádná rodina do toho nechtěla jít. Pak jsme přes sociální sítě našli jednu rodinu, ale jejich holčička se narodila předčasně a na natáčení už byla moc velká. Nakonec týden před natáčením souhlasila kamarádka kamarádky kamarádky. Narodilo se jí první dítě a natáčení vzala s manželem jako dobrodružství,“ prozradila režisérka.

Hlavní herec Reimo Sagor jako bezdětný na začátku nevěděl, jak zacházet s miminkem, kvůli natáčení ale strávil v rodině s novorozencem spoustu času a učil se přebalovat a podobné každodennosti. „Stal se skoro členem rodiny. Když pak ta holčička během premiéry viděla v televizi jeho rozhovor, vykřikla: táta!” vyprávěla Liina

Vyberte si z programu


Newsletter