Indiáni a ti druzí

27. 3. 2019, 13:39
Febiofest 2019

Další snímek ze soutěže Nová Evropa Mrtví a ti druzí nabízí unikátní vhled do života indiánského kmene Krahô. „V této komunitě pracuji už od roku 2009, snažíme se zachytit místní zvyky a příběhy starších, abychom je uchovaly pro budoucí generace. A při jejich poslouchání mě napadlo, že by z nich mohl vzniknout i film, a tak by se dostaly k jinému publiku,“ vysvětlila brazilská režisérka Renée Nader Messora počátky projektu.

Svůj debut pohybující se na hranici dokumentu a hraného filmu natočila spolu s Joãou Salavizem, jemuž pomáhala už na jeho snímku Montanha. „Během natáčení Montanhy jsme tři měsíce nemohli zajít na pivo s kamarády nebo k doktoru, jak bylo intenzivní. Tento snímek jsme chtěli natočit během žití. Filmování má být potěšení,“ uvedla režisérka na debatě s diváky.

Mrtví a ti druzí tak vznikali přirozeně a bez časového tlaku. „Točili jsme devět měsíců na 16mm film, abychom mohli respektovat přirozený rytmus života kmene. Lidi nám říkali, že jsme blázni, když vyrážíme s kamerou do džungle. Ale natáčení bylo snadné, pomáhala nám celá komunita,“ pochvalovala si Messora. Vedení neherců mělo přesto své nevýhody. „Nemluvíme jejich jazykem a někdy se stalo, že jsme až později zjistili, že natočená scéna neobsahuje důležitou informaci, a museli jsme ji natočit znovu a jinak,“ popsala filmařka. 

Vyberte si z programu


Newsletter