Festival Febiofest vyráží do regionů

31. 3. 2019, 10:00
Febiofest 2019

Po devíti velmi nabitých dnech v Praze se na začátku dubna vydává druhý největší filmový festival v zemi v rámci „ozvěn Febiofestu“ do dalších 14 měst po celé České republice.

V pondělí 1. dubna startuje v Českých Budějovicích, ve čtvrtek 18. dubna slavnostně zakončí svou pouť ve Zlíně.

Festival nabídne v každém regionu různorodý program tak, jak jej sestavilo programové oddělení spolu s místními provozovateli kin.

Nejoblíbenějšími filmy festivalu v regionech jsou snímky pro děti a mládež Mirai, dívka z budoucnosti, dobrodružný animovaný film z Japonska, letos nominovaný na Oscara, nebo rodinný dobrodružný film Mia a bílý lev odehrávající se v jižní Africe, o nerozlučném přátelství malé dívky a vzácného bílého lva. Oblíbeným snímkem je také životopisné drama Zrodila se Astrid o švédské autorce dětských knih jako jsou Děti z Bullerbynu nebo Pipi Dlouhá punčocha Astrid Lindgrenové. Mezi dokumenty jsou na programu Westwood: Punk, Icon, Activist o známé módní návrhářce Vivienne Westwood, která stála u zrodu punkového hnutí a už 40 let redefinuje britskou módu, nebo Oscarem oceněné Free Solo amerických tvůrců Jimmyho China a Elizabeth Chai Vasarhelyi. Febiofest navazuje na loňskou spolupráci se společností Channels v zastoupení National Geografic ČR a tento výjimečný film uvádí zdarma. Jedinečnou příležitost pak budou mít města, ve kterých bude promítán dokumentární snímek režiséra Pána prstenů Petera Jacksona Nikdy nezestárnou. Jde o unikátní dokument ukazující filmový materiál z první světové války upravený moderní technologií do dechberoucího záznamu.

V regionech se také často nové objeví snímky, které přijeli představit sami tvůrci na pražskou část festivalu. V několika městech tak bude promítáno komediální drama francouzského herce a režiséra Louise Garrela Věrní nevěrní, které mělo na festivalu velký ohlas. Z Německa zase přijel představit svoje životopisné drama o slavném fotbalistovi Bertu Trautmannovi Brankář režisér Marcus H. Rosenmüller

V několika městech pak bude uveden také vítězný film soutěžní sekce Nová Evropa s názvem Ostrým nožem režiséra Teodora Kuhna, který například do Mikulova přijede uvést osobně sám režisér. Slovenské drama inspirované skutečným příběhem vraždy studenta neonacisty rozvířilo na Slovensku mnoho diskuzí.

V Českých Budějovicích si zase vyzkoušejí koncept Culinary Cinema, kdy bude po projekci snímku Albert Adrià, génius v kuchyni na programu večeře se čtyřchodovým menu šéfkuchaře Davida Bartáčka. Festival ve Zlíně zakončí poslední projekcí životopisné drama o komediální dvojici Stan Laurel a Oliver Hardy režiséra Jon S. Bairda Stan a Ollie.

Festival probíhá od 1. dubna do 18. dubna v těchto městech:

České Budějovice 1. – 3. 4. Malá scéna DK Metropol

Hradec Králové 2. – 4. 4. CineStar

Plzeň 2. – 4. 4. Depo2015

Beroun 3. – 5. 4. Kino Beroun

Jihlava 5. – 7. 4. Kino Dukla

Ostrava 8. – 10. 4. Kino Art

Mikulov 9. 4. – 11. 4. Městské kino Mikulov

Kladno 10. – 12. 4. Kino Hutník

Liberec 11. – 13. 4. Kino Varšava

Děčín 12. – 14. 4. Kino Sněžník

Olomouc 15. – 16. 4. Kino Metropol

Uherské Hradiště 16. – 18. 4. Kino Hvězda

Chomutov 17. – 18. 4. Kino Svět

Zlín 16. – 18. 4. Golden Apple Cinema

Vyberte si z programu


Newsletter