Drama Ostrým nožem vzpomíná na skutečnou vraždu

22. 3. 2019, 18:06
Febiofest 2019Letošní Febiofest představuje dost filmů natočených v české koprodukci, aby jim věnoval celou novou sekci Centropa. Jako první se v ní představuje celovečerní debut Teodora Kuhna Ostrým nožem. Krimi drama, které zároveň soutěží v sekci Nová Evropa, vychází ze skutečné události z roku 2005, kdy neonacisti na Slovensku zavraždili studenta. „Ještě děsivější než ta vražda byl ale fakt, že na Slovensku nebyly dostatečně vyvinuté instituce, které by pomohly případ objasnit,“ připomíná Kuhn, který se ve svém snímku soustředí právě na snahu otce mrtvého domoci se spravedlnosti.

Budoucímu filmaři bylo v době vraždy sedmnáct let a dodnes si pamatuje, jak ho zasáhla. „Byla jako facka reality. Uvědomili jsme si, že žijeme ve společnosti, ve které můžeme umřít. Když jsem se pak začal věnovat filmu, bylo mi jasné, že o tom chci točit. Cítil jsem, že to je téma větší než já. A také, že na pozadí toho příběhu můžu vyprávět o tom, co trápí slovenskou společnost,“ uvádí režisér, který doufá, že jeho film přiměje diváky být k obětem podobných zločinů empatičtější.

Z Česka vzniku filmu pomohla společnost nutprodukce, která stojí např. za dokumentem Nic jako dřív nebo seriálem Pustina. „Znali jsme Teodorovy školní filmy a líbily se nám. Kauza té vraždy nám byla neznámá, ale obecný problém vymahatelnosti práva ne a ten film nám přišel jako dobrý způsob, jak na něj poukázat a vzbudit debatu,“ říká producentka Pavla Janoušková Kubečková.


Vyberte si z programu


Newsletter