Čtyři podoby problémů prvního světa

25. 3. 2019, 13:41
Febiofest 2019

J. Felcman, E. Keidan, A. Kopecká, J. Hecht

J. Felcman, E. Keidan, A. Kopecká, J. Hecht

Hned čtyři režiséři stojí za snímkem Problémy prvního světa, včetně programové ředitelky Febiofestu Anny Kopecké. Právě ta přišla i s celou koncepcí omnibusu krátkých filmů, k němuž se připojili i Jakub Felcman, Jan Hecht a izraelský tvůrce Elad Keidan. „On je zavedenější tvůrce než my. Loni natočil sedmiminutový film, Anna o něm věděla a zeptala se ho, zda by ho mohla zařadit jako kontrapunkt, aby se ve snímku objevila i jiná poetika než ta česká,” popisoval Jakub Felcman.

Sám Keidan svůj příběh o dvou rybářích, kteří chytí stejnou rybu, popsal jako ironický epilog omnibusu a alegorii obtížné situace své země. „Někdy pomocí humoru můžete změnit perspektivu diváků lépe než šokem,“ myslí si.

Většinou se krátké filmy spojují do jednoho pomocí lokace, Anna Kopecká ovšem zvolila propojení tématem. „Problémy prvního světa je ironický název, ale je v něm cítit i tíseň. Mezi takové problémy patří, když máte rozbitý displej na mobilu nebo nemáte signál, jenže když řeší první svět takový malicherný problém, dopadá i na ostatní. A v tom je něco děsivého,“ uvedl Felcman snímek ze sekce Centropa.

Vyberte si z programu


Newsletter