Milan Lasica

Milan Lasica foto
Herec, režisér a scénárista

Dramatik, prozaik, textař, herec, režisér, humorista a moderátor se narodil v roce 1940 ve Zvolenu na Slovensku a vystudoval dramaturgii na divadelní fakultě Vysoké školy múzických umění v Bratislavě. Začínal psaním autorských dialogů a scének porušujících pravidla realistického divadla a vystupoval s nimi ve dvojici Júliem Satinským. Vzorem mu byli čeští komici Voskovec a Werich či Miroslav Horníček. Komika dvojice byla založena na rozebírání banálních životních situací a jejich posunu až do absurdna. Napsal ale také celou řadu divadelních her, knih a písňových textů. Od roku 1982 vede divadelní scénu Štúdio L+S v Bratislavě.
Kromě divadla uplatnil své intelektuální herectví i v mnoha nezapomenutelných filmech, jako například v Utíkejme, už jde!, Vážení přátelé, ano, Tři veteráni, Saturnin, Pasti, pasti, pastičky, Hanele či Obsluhoval jsem anglického krále.  Jeho sólovou dráhu televizního a filmového herce odstartoval nezávislý snímek režiséra Jána Lacka Vždy možno začať z roku 1961 a dodnes ztvárnil mnoho desítek rolí, převážně komediálních a satirických. Milan Lasica je prezidentem filmového festivalu v Košicích Art Film Fest.

MFF Praha – Febiofest u příležitosti udělení ceny Kristián Milanovi Lasicovi za celoživotní přínos kinematografii uvede film Tři veteráni (1983).

Foto: Ctibor Bachratý


Newsletter