Asijský pohled

Kurátorský výběr filmů kinematografií celého asijského kontinentu představuje každoročně zajímavé, překvapivé filmy, které uspěly na velkých světových festivalech, tvorbu výjimečných autorských režisérů, a také snímky žánrové a historické, reprezentující velké kinematografie Číny, Jižní Koreje, Japonska a Indie. Sekce je určená nejen milovníkům cizích kultur, ale i cestovatelům po mapě a kung-fu bojovníkům v zácviku.

Central Park

Distribuční předpremiéry, české premiéry, komedie, historická dramata, melodramata, road movie a herecké hvězdy v hlavních rolích. Jednoduše řečeno velké množství kvalitních snímků s diváckým potenciálem se nachází v sekci nazvané podle známého ústředního parku v New Yorku. Právě zde se potkávají lidé všech věkových kategorií, profesí, zájmů, rodiny s dětmi, sportovci i romantické duše. A také tato sekce je podobně otevřená všem divákům a zaujme jistě nejen pravidelné návštěvníky festivalu, ale i ty, kteří na Febiofest zavítají třeba úplně poprvé.

Culinary Cinema

Již popáté pro vás připravujeme mimořádný kulinářský a filmový zážitek Culinary Cinema – filmové projekce spojené s exkluzivními večeřemi. V rámci večera se v kině Cinestar Praha – Anděl promítají filmy s kulinářskou tématikou, na něž následně navazují tematické večeře v prostředí Restaurace Delight v přilehlém pražském hotelu Andel’s by Vienna House Prague. Návštěvníci tak během jednoho večera uvidí zajímavý film a po něm ochutnají menu inspirované daným snímkem v podání špičkového šéfkuchaře. Sekce letos představí dokumentární portrét o hvězdném španělském šéfkuchaři Konstruování Alberta, hrané drama plné vůní a chutí marocké kuchyně Tazzeka a kultovní klasiku v novém digitálním hávu Velká žranice.

Docs

Po úspěchu pilotního projektu před dvěma lety se jediná čistě dokumentární sekce festivalu rozšiřuje, a kromě nejlepších současných hudebních filmů představuje i dokumentární tvorbu zaměřenou také na filmová, umělecká a společenská témata diváckého charakteru. Diváci uvidí dokumenty přinášející nové a zajímavé pohledy z říše zvířat a lidí, z džunglí i nekonečných vesmírů, z uměleckých galerií, ale i ze sportovních hřišť.

Generace

Sekce filmů pro děti a mládež představuje tituly, ze kterých si vyberou dospívající diváci, školní třídy i rodiny s dětmi. Snímky pro mládež se v posledních letech tematicky zabývají zejména vlivem a následky života na sociálních sítích, tím, jak je mladý člověk vnímán mezi svými kamarády, jaký obraz skrz tyto platformy o sobě vytváří, a jak nebezpečné může být ono „sdílení“.

MADE IN USA

Americký film není jen studiová velkovýroba a povrchní zábava, jejímž jediným cílem je zisk. Jsou to i desítky zajímavých menších produkcí, které dokazují neobyčejný tvůrčí potenciál. Sekce je věnovaná americkým nezávislým filmařům, kterým jde o autorskou výpověď, režii a autorský pohled na jejich dramatické či komediální postavy a fikční světy. V letošním žánrově pestrém výběru nabízíme pohled na druhou stranu hollywoodské mince, na které najdete místo komiksových hrdinů zachraňujících planetu nadpřirozenými schopnostmi hrdiny skutečného amerického života, kteří i přes svou znevýhodněnou pozici a nedostatky následují svoje sny, vášně a touhu po autenticitě, aby zachránili alespoň jeden jediný život. Ten svůj.

Masters

Nová díla již známých a uznávaných režisérů, kteří svojí předchozí tvorbou ovlivnili podobu současné kinematografie, ale ještě rozhodně neřekli své poslední slovo. Sekce věnovaná autorským filmařům i tvůrcům, kteří se nebojí žánrového filmu, vznikla v roce 2017 s příchodem nového uměleckého vedení festivalu.

Noční cirkus

Jsou zvířata, která v noci nechodí spát, která se naopak za soumraku budí a teprve tehdy vyrážejí za zábavou. A i pro ně má Febiofest svůdnou nabídku filmů. Krvavé zombie horory, postapokalyptická dramata, akční umění zlomených rukou nebo prostřelená ramena, ale i nekorektní humor. Žánrům, stylům a diagnózám se zde nekladou hranice. Budete se smát, budete se bát a za obojí vám bude možná trapně. Jedinou jistotou je, že výběr těchto filmů vždy vytvoří vzrušení a emoční napětí nočních diváků a udrží je v sedadlech kina bdělé.

Nová Evropa

Tradiční soutěžní sekce prvních snímků nastupujících filmařů ze zemí Evropy, která představuje myšlenkově a formálně ambiciózní a odvážná díla. Filmy, jež provokují, reflektují a přinášejí autorské pohledy na současnou Evropu, ve které žijeme, na vztahy, které prožíváme. Někdo se pro své úvahy a náměty vydává do cizích zemí, někdo do čistě hravé fantazie, někdo naopak dokumentárně sleduje své protějšky. Není pochyb, že každý z vybraných filmařů – i když teprve na začátku své kariéry – nabízí osobité a hodnotné dílo. Některé filmy již byly oceněny a objeveny jinými festivaly, některé na své první uznání teprve čekají.

Ozvěny Balkánu

Jedna z charakteristických sekcí Febiofestu je zaměřena na region, ve kterém se mísí typický absurdní humor, alkohol, hudba a tanec, ale i stále živé vzpomínky na události z válečného konfliktu, jenž zanechal v lidech dosud nezhojenou ránu.

Panorama

Průřezová přehlídka těch nejzajímavějších a nejčerstvějších snímků z celého světa. Snímků, jejichž režiséři nabízejí a prokazují nezpochybnitelnou formálně odvážnou a moderní zručnost, názorovou vyzrálost a nesporný talent. Filmy ze světových festivalů, filmy, které by neměly českým divákům uniknout, filmy které provokují a přinášejí nové pohledy.

Queer now

Nejstarší česká filmová sekce věnovaná LGBT tématice. Aktuální témata, pohledy, příběhy intimní i snímky věnované historickým milníkům. Jedna z nejhojněji navštěvovaných sekcí festivalu.

Světla severu

Filmy ze severských zemí k Febiofestu nerozlučně patří a mají u nás hodně příznivců, a to nejen kvůli svému specifickému humoru či temným thrillerům. Sekce věnovaná tomu nejlepšímu, co za poslední rok vzniklo v kinematografii Švédska, Norska, Dánska, Islandu a Finska. Filmová světla severu září jasněji než kdy dříve i díky různorodosti žánrů.

Classics

Loňský úspěch sekce Best of i zkušenosti z velkých zahraničních festivalů stojí za novou festivalovou sekcí, která uvádí výběr klasických českých i světových filmů, jež nejsou u nás na velkém plátně běžně k vidění. Filmy nově restaurované a digitalizované, filmy klasické, ale stále aktuální, filmy, které slaví kulatá výročí. Pečlivý výběr nejkrásnějších a nejsilnějších filmů z dějin převážně evropské, ale i světové kinematografie, příležitost oživit si vzpomínky nebo spatřit poprvé na velkém plátně díla patřící do zlatého filmového fondu.

TV Now

Sekce zaměřená na televizní seriálovou tvorbu, která reaguje na zvyšující se kvalitu televizní produkce, jež by si pro své formální i obsahové přednosti zasloužila velké plátno kina. Ve spolupráci s českou pobočkou HBO, Českou televizí, Mall TV a Seznam TV uvedeme v předpremiéře první dva díly jejich nových seriálových produkcí, na které se poté mohou diváci dodívat v daných televizích. Dramaturgie bude zaměřena jak na tuzemské, tak na evropské televizní minisérie a seriály.

Profily

Sekce představující díla nejvýznamnějších hostů festivalu. Každý rok uvádíme několik profilových sekcí, jež představují práci významných hostů daného ročníku festivalu, obvykle držitelů čestného ocenění Kristián za přínos české a světové kinematografii. V každém roce je oceněna jedna česká osobnost a několik osobností zahraničních. Všichni hosté, pro které se profilová přehlídka připravuje, konzultují vybrané filmy přímo s dramaturgy, a na festivalu pak osobně vybrané filmy uvedou a besedují o nich s diváky.