Emília Vašáryová

Právem přezdívaná „první dáma slovenského filmu,” Emília Vášaryová má za sebou bohatou kariéru na filmovém plátně, v televizi i na divadle, na obou stranách česko-slovenské hranice. A ve svých třiasedmdesáti letech je stále výjimečně aktivní herečkou – na Febiofest, kde přebere cenu Kristián, přiváží ceněné drama Eva Nová,  ve kterém ztvárnila titulní roli a jež mělo světovou premiéru v září loňského roku na prestižním festivalu v Torontu, odkud si odvezlo Mezinárodní cena kritiků pro objev roku, a v nadcházející sezóně účinkuje v šesti inscenacích činohry Slovenského národního divadla, kam do angažmá nastoupila již v roce 1964 po absolvování herectví na bratislavské VŠMU.
Již v roce 1963 si zahrála tanečnici Dianu v Až přijde kocour Vojtěcha Jasného a v rámci Slovenského dne na festivalu je zařazen klasický slovenský snímek Drak se vrací (1967) Eduarda Grečnera, v němž hraje osudovou Evu mezi dvěma muži.
Vášaryová je obsazovanou herečkou také v současném českém filmu, objevila se ve výrazných rolích ve Václavovi, Pelíškách i Krásce v nesnázích Jana Hřebejka, za roli v jehož dramatu Horem pádem získala Českého lva pro nejlepší herečku v hlavní roli.

info@febiofest.cz

MEZINÁRODNÍ FILMOVÝ FESTIVAL PRAHA - FEBIOFEST s.r.o.
Růžová 13, 
Praha 1, 110 00, Česká republika
+ 420 221 101 111

Buďte s námi v kontaktu

© 2017 MEZINÁRODNÍ FILMOVÝ FESTIVAL PRAHA - FEBIOFEST s.r.o. Made with love by WHITE GORILLA.