Zmizíš: Film inspirovaný neurovědou

Bývalý student FAMU Peter Schønau Fog přijel do Prahy představit svou novinku Zmizíš. Drama o ženě, jejímuž muži diagnostikují mozkový nádor, je natočen jako koláž fragmentů. Režiséra k neobvyklé struktuře inspirovaly nové poznatky neurovědy, kterou před natáčením do hloubky zkoumal. “Chtěl jsem, aby si příběh divák složil dohromady sám, aby byl víc aktivní,” uvedl režisér na diskusi po promítání.

Ne všichni jeho snahu o tak nekonvenční film ocenili. “Natočit i distribuovat tenhle film byl boj. Nutil jsem štáb, aby nepracoval tak, jak je zvyklý. Bylo to dost unavující. Řada kritiků pak film úplně nepochopila. Ale to se stalo třeba i snímku Dobrodružství od Antonioniho,” podotkl Fog s tím, že plakát Zmizíš se inspiroval právě plakátem Dobrodružství.

V dánských kinech se nicméně snímku dařilo docela dobře, možná i proto, že si v něm zahrály tři herecké hvězdy. “Na hlavní roli jsem dělal casting, na který přišla i Trine Dyrholm, která jinak už na castingy léta nechodí. O tuhle roli ale hodně stála. Chtěl jsem pro ni původně někoho méně známého, jenže ona byla prostě nejlepší,” vyprávěl režisér. Ve filmu se potkala mj. s Michaelem Nyqvistem, jenž dvě měsíce po premiéře Zmizíš podlehl rakovině. “Sledovat ten snímek je i proto pro mě velmi emotivní,” svěřil se Fog.

Debatovat s Peterem Schønau Fogem můžete i po promítání Zmizíš 18. března.