Rozhovor s Markem Gatissem k sérii Queers

Je mi jedno, jestli moje orientace ovlivnila mou kariéru,

říká host Febiofestu Mark Gatiss

Britský herec, scenárista i režisér Mark Gatiss proslavený seriály Sherlock nebo Doctor Who  se díky MFF Praha – Febiofest poprvé podíval do Prahy. Na Festivalu dnes uvede televizní sérii Queers, osm monologů v podání osmi herců natočených k 50. výročí dekriminalizace homosexuality v Anglii a Walesu.

Už jste byl v Praze?

Přijedu poprvé. Před 25 lety jsem dostal roli ve filmu, který se tu měl točit, jenže pak změnili data natáčení a já nemohl dorazit. I proto jsem nadšený, že se k vám konečně dostanu. Z televize vím, že je Praha krásná. Navíc je skvělé přijet na festival, kde ukazují celou sérii Queers.

Jaké jsou vaše plány pro Prahu?

Budu v Praze jen dva dny. Chystám se do galerie ve Šternberském paláci. A v pátek uvedu promítání všech dílů Queers, po kterém bude následovat debata. Moc se těším!

Jak tato série osmi monologů, které jste režíroval, produkoval a jeden i napsal, vznikla?

Oslovil mě televizní program BBC Skotsko. Dostávám spoustu emailů s nabídkami, většinou je odmítám. V tomto případě jsem hned souhlasil. Přišel jsem s nápadem pokrýt v osmi epizodách celé století, tedy začít rokem 1917. Obsah se týká hlavně života gayů v Anglii, protože šlo o pořad k 50. výročí částečné dekriminalizace mužské homosexuality. Od začátku jsem ale chtěl trochu podrýt očekávání. Když jsem se poprvé přestěhoval do Londýna, vyrazil jsem na gay party. Tam jsem potkal staršího muže s velkou hedvábnou šálou, bavili jsme se o legalizaci homosexuality v roce 1967 a on mi řekl: „Drahoušku, pak už to nikdy nebylo stejné“. Hodně lidí mělo pocit, že legalizace je připravila o postavení psanců, o tajnůstkářskou hru. Proto je v Queers i monolog nazvaný Chybí mi válka, jenž vyjadřuje tuhle zvláštní nostalgii po temnějších časech. V zásadě jsem chtěl, aby celá série vyprávěla o tom, co jsme díky onomu zákonu získali a o co jsme přišli.